Мария Семерджиева - началник на РУО – Смолян: „Запознаването с професиите трябва да започне още при пет и шест годишните деца“

Мария Семерджиева - началник на РУО – Смолян: „Запознаването с професиите трябва да започне още при пет и шест годишните деца“

„След няколко проведени срещи с представители на бизнеса, не само в община Смолян, а и в други общини, си дадохме ясна сметка, че нашата икономика и нашите предприятия имат нужда от квалифицирана работна ръка. Затова искахме да чуем от работодателите от какви точно специалисти имат нужда и целенасочено да работим за ориентиране на децата към определени професии. Нашия план-прием е добре балансиран. Отговорили сме на всички желания и заявки от страна на бизнеса“, каза началникът на РУО – Смолян Мария Семерджиева. Според нея най-сериозно е търсенето на кадри в секторите машиностроене, енергетика, туризъм, строителство и архитектура, минното дело, дървообработване и шивашка индустрия. Това са специалностите, за които в момента липсват специалисти или се очаква недостиг в близките години. „Опитали сме се да балансираме план-приема, като в определени професионални паралелки сме разписали да бъдат приети ученици по две направления. Така децата ще имат по-голямо право на избор, а от друга страна бизнесът ще може да проследява обучението им и в последствие да си покани определени ученици на работа в предприятията“, каза още Семерджиева. По думите й трябва много да се работи за кариерното ориентиране на децата, но не в седми клас, а в много по-ранна възраст, за да може децата да се запознаят с професиите, които могат да упражняват с нашия регион. „Според мен седми клас вече е твърде късно да започне кариерното ориентиране. Според държавните образователни стандарти запознаването с професиите трябва да започне още при пет и шест годишните, т.е. възрастта в която правим задължителен обхват на децата в образователната система“, обобщи началникът на РУО – Смолян. Освен това в професионалните паралелки децата ще получават и специализирано чуждоезиково обучение, т.е. ще усвояват терминология, която е свързана с овладяването на професията, която са избрали. Мария Семерджиева уточни, че приема в двете профилираните гимназии в Смолян се запазват, защото те имат наложени традиции и не трябва да се отнема възможността на децата да бъдат обучавани в профилите, които предлагат.

„Демографската криза обаче в цялата област се отразява и на броя на учениците. Въпреки това, нямаме намерения да закриваме училища и детски градини. Ние сме областта с най-много защитени и средищни училища. Имаме такива, които са на ръба на санитарния минимум, т.е. 10 и по-малко ученици, но се даваме сметка , че предвид трудния географски регион, в който живеем, трябва да ги пазим, защото те са необходими за децата. Тенденцията показва, че населено място без училище започва по-бързо да се обезлюдява. Имаме пълна подкрепа на МОН и всички училища и детски градини, които отговарят на условията за защитени, се запазват“, каза в заключение Мария Семерджиева.

Вирни се горе