Кризата се задълбочава до края на годината

Кризата се задълбочава до края на годината

Икономическата криза у нас ще се задълбочи през следващите месеци и реално подобрение може да се очаква чак през второто полугодие на следващата година. Това показват анализите на Икономическия и социален съвет, който беше представен пред журналисти днес, 24 юли.

Социалните партньори очакват от новото правителство да изготви нова антикризисна програма и както се изрази вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров: „Не план „СтанишеВ", не план „Борисов", а нова национална антикризисна програма." Основните опорни положения в тази програма трябва да бъдат запазване на аетостта в тежко засегнатите предприятия, като се обърне специално внимание на българите, които се завръщат от чужбина. Само от работещите в Испания около 180 хиляди души – над 10000 човека вече са се завърнали в нашата страна.

Мерките, които предлагат участниците в ИСС, са ускорено изграждане на инфраструктурата, намаляване на лицензионните режими за бизнеса, както и да се насърчи комасацията на земеделска земя.

Експертите отчитат, че за първите пет месеца на годината спадът на чуждестранните инвестиции у нас е 54% спрямо същия период на миналата година, а забавянето на икономическите процеси и спада в брутния вътрешен продукт ще продължат и догодина

Икономическият и социален съвет е създаден със специален закон и представлява различните икономически и социални организации на гражданското общество в България. Наричат го гражданския парламент на България.

Съветът е разгледал и анализа на Института за социални и синдикални изследвания (ИССИ) към КНСБ за издръжката на българските домакинства. Издръжката на живот на един член от домакинство с двама възрастни и две деца в края на юни т. г. достигна 480.70 лв., показва анализът на ИССИ. Това означава, че на едно четиричленно семейство са нужни 1 923 лв. месечно, за да се храни здравословно, да поддържа разходите си за дома, да се облича и образова. Парите, които се изкарват обаче покриват само 63.5% от нуждите, каза директорът на ИССИ Любен Томев.

В същото време кредитирането, което поемаше разликата между приходите и разходите на домакинството, се ограничава, работните заплати вървят към замразяване, безработицата расте, както и цените.

Миналата година необходимата сума за издръжка на четиричленно домакинство е била 1 884 лв. Това означава, че животът е поскъпнал с малко над 2% за година, което може да се обясни с кризата.

В същото време данните на НСИ показват, че общият доход средно на човек от домакинство през май 2009 г. е 304.25 лв. (около 150 евро). Това означава, че изкарваме около 63.5% от необходимите ни средства, което е увеличение от едва 1% от миналата година..

През първите пет месеца на 2009 г. у нас не се забелязват ярко изразени промени в динамиката и структурата на доходите на домакинствата, които да служат за индикация на настъпващата криза, подчерта Томев.

Подобна тенденция се наблюдава и при средната работна заплата за страната. Сред рекордните номинални повишения на заплатите с 19.7 на сто през 2007 г. и с 21.7 на сто през 2008 г., за първото тримесечие на 2009 г. ръстът спрямо тримесечието на предходната година е 16.3 на сто.

Според Томев равнище на безработицата в България през май т. г. продължава все още да е под средното ниво за страните в ЕС. За ЕС-27 тя е била 8.9%, а за България – 6.5%. Преди нас са Холандия (3,2%), Австрия (4,3%) и Кипър (5,3%. Най-висока в ЕС е безработицата в Испания (18.7%).

ИСС препоръча на правителството да се насочи към бизнеса от реалния сектор, хората и техните домакинства, както и социалното осигуряване, здравеопазването и образованието. Експертите на ИСС подчертават, че работодателите не бива да се придържат към политика на замразяване или задържане на работните заплати като безусловна антикризисна мярка.

И най-накрая от ИСС настояват да се изготвят варианти варианти на дефицитен държавен бюджет за 2010 г.

Вирни се горе