Днес, 20 години след провеждането на Кръглата маса, остава въпросът, струваше ли си от позициите на днешния ден да се провежда такъв форум. Това попита в студиото на БНТ лидерът на ОБТ Кръстьо Петков. Според него Кръглата маса е имала и положителни страни, но негативите за страната са били повече. „Кръглата маса забави развитието на България с няколко години. С течение на годините, то се увеличи – отиде се към един вариант на помирение и това остави на заден план икономиката", смята Петков. По думите му това е бил моментът, в който тези, които са успели да се ориентират да участват в преразпределението на финансите на държавните активи. „България, с много малки изключения, мина направо от тоталитаризъм към олигархична държава. Днес ние твърдо сме олигархична държава", твърди лидерът на ОБТ.
Петков смята, че преди 20 години е имало две кръгли маси. Едната е била официална за пред хората, а другата в тесен състав, чиито решения не са ставали публични. на неофициалната кръгла маса, според него са решени въпросите свързани с властта, икономиката и допускането на ДПС до властта. „Всичко това беше взето като решение от кръга около Луканов-Лилов-Пирински, а в СДС – кръга около Желев, Луджев. Те със сигурност са имали контакти. Важните неща се решават винаги зад кулисите", каза Петков. Пропуск е, смята Петков, че на кръглата маса е дискутиран Указ 56, който е предрешил преразпределението на около 1/3 от паричните активи на страната. „Пропуснали сме на кръглата маса да запушим една много сериозна дупка, а през това време някои хора са си решили проблема за десетилетия напред", каза той.
От Аристотел насам старият елит ражда новия. Това пък обясни Емил Кошлуков, един от участниците в Кръглата маса. „Опозицията в България тогава беше от учени, поети, писатели, това беше интелигенцията, която оглави протеста. Икономисти нямаше, така че БКП и старият елит беше много по-подготвен", каза Кошлуков. Проблемът, според Кошлуков, е започнал след Кръглата маса. „За мен проблемът е след като се направи първото правителство на СДС – 1992 г., тогава СДС пропусна или се отказа да направи разследванията за изнесените финансови активи, да се отворят досиета и т.н. Вижте кой е направил приватизацията и големите сделки", каза Кошлуков.