Кръстьо Кръстев:"Реформата ще спаси читавите хора"

Кръстьо Кръстев:"Реформата ще спаси читавите хора"

“Реформата ще спаси читавите хора",каза в интервю за в."Марица” директора на ДТ „Николай Осипович Масалитинов” – Пловдив.

Новият директор на Пловдивския театър Кръстю Кръстев вече раздава задачи на колегите си под тепетата. Голяма репетиционна зала в ремонтираната сграда на храма на Мелпомена той е превърнал в шефски кабинет – заради климатика и голямата маса, на която привиква един по един всички от администрацията и творческия състав. Амбицията му е да превърне този театър в най-работещата трупа с най-високо качество на артпродукцията. Сезонът започва на 10 септември с премиера на спектакъла “Канкун”, режисьор Бина Харалампиева. Петте постановки, които неговият предшественик е заложил в програмата до края на годината, ще се случат, макар че пари за тях все още не са намерени. Стряскащата новина е, че Министерство на културата намалява бюджета на театъра с още 15 процента,но Кръстев е убеден, че в условия на криза трябва повече да се работи, вместо да се говори само за финанси.

  • Господин Кръстев, с какво се захванахте от първия работен ден в Пловдив?

  • Адски ми е приятно да работя с толкова добри хора, от седмица вече съм тук. Подреждам новата структура, която обединява Пловдивския и Смолянския театър. Заел съм се с щатното разписание, според което ще трябва да останат само 81 души, т.е. 25 по-малко от двата състава, взети заедно. Занимавам се с оптимизация. Няма драматични промени, има достатъчно резерви. Хората, които работят, си остават по местата, защото са полезни. За съжаление, тепърва ще трябва да се разделим и с някои, които са безценни. Знам, че е нечовешко положението, защото те обичат работата и целият им живот е минал в тази институция, но това е реформата. Благодаря и на двата състава, че проявяват разбиране в тази тежка ситуация.

  • Какво ви посъветва предшественикът ви?

  • Говорихме си приятелски. Каза ми, че идвам на едно хубаво място със страхотни хора и вяра, че няма да ги разочаровам. Изненада ме новината, че токът не е платен. Но проблемът беше в Министерство на културата, а не в Пловдив. Не знаех с какви пари разполагам. Емил Бонев е оставил толкова, колкото е могъл. Ще трябва да търсим нови средства. Никак не е приятно, че делегираният бюджет на двата театъра е намален с още 15 процента. Ще се справим, има резерви. Хубавото е, че Пловдивският театър е печелил добре. Направен е блестящ ремонт, вярвам в доброто бъдеще. И ще работим така, че да заслужим парите си.

  • Какво ще стане с театъра в Смолян?

  • Става Сцена “Николай Хайтов”-Смолян на Пловдивския театър “Н. О. Масалитинов”. В Смолян ще останат хората, които ще обслужват сцената, и трупите, които ще играят там. Смолян е чудесно място за правене на театър, съоръженията работят много добре, хората са професионалисти.

  • Всъщност двата театъра ще си работят по старому, само че ще имат една шапка, един директор, обща администрация?

  • Не. Двата екипа ще работят заедно, в пълен синхрон, част от хората ще бъдат тук, други – там. Реформата цели да се намалят разходите, да се увеличи животът на спектаклите, да се удължи продължителността им в афиша, да се оптимизират сценичният и технически персонал. Всичко това води до икономии, защото пари няма. Но всичко ще е насочено към повишаване на качеството, по-зрелищни представления, по-обезпечени технически.

  • Френският президент Саркози увеличи бюджета за култура точно в условията на криза.

  • Има различни изследвания за последствията и развитието на бизнеса в условията на кризата. Още от времето на патрициите се знае за хляба и зрелището. Ние сега трябва да мислим по-икономично по отношение на културата, макар че за всички е ясно, че изкуството, театърът са скъпи неща. Колкото е по-истинско, колкото е по-високо нивото, толкова е по-скъпо. За съжаление в бюджетите на Министерство на културата не се отразява, че като работиш, трябва и да харчиш. Но това са аномалиите по нашите географски ширини. А публиката бързо свиква с хубавото.

  • Ще има ли промени в заплатите на творците?

  • Хората трябва да получават адекватно заплащане. Уверен съм, че чрез реформата ще се получат средства за тези, които работят. Надявам се да се повиши социалният статус. Защото е недопустимо човек, който работи в театър, да е с най-малката заплата.

  • Наивен ли сте, или имате основание?

  • Имам основание на базата на това, което следва да се случи в Министерство на културата.

  • Оттам знаят само да режат и да съкращават. Друго не сме видели.

  • Ножът е опрял до кокала, наистина. Но трябва да се спасяват читавите хора навсякъде. Реформата се прави за тях.

Вирни се горе