Кольо Парамов: Политическата класа си е отглеждала нови капиталисти

Кольо Парамов: Политическата класа си е отглеждала нови капиталисти

„Политическата класа си е отглеждала нови капиталисти, а те от своя страна са я захранвали като политическа класа. Бойко Борисов няма алтернатива. Той трябва да разкрие абсолютно всички взаимовръзки, за да може да реализира една програма за получаване на нов тип доверие от народа към политиците". Това коментира финансистът Кольо Парамов в предаването „Тази сутрин" на БТВ. По думите му, в България вече е стартирала операция „Чисти ръце" и това е едно много сериозно завоевание на сегашното правителство. „В две писма до Главния прокурор още от 2003 и 2006 г. настоявах да стратираме тази операция, за да може да се види кой кое е в страната. По този начин той определи проведената във Варна операция „Медузите" на МВР. По думите му, това би трябвало да преориентира политиката на настоящата политическа класа към друг тип отношения”, посочи Парамов.

Той коментира още: „От тази гледна точка реализацията, която се прави във всички направления аз определям като старт на операция „Чисти ръце". Запитан защо това се случва едва сега, финансистът отговори: „Защото така или иначе, след управлението на Иван Костов, когато стана материалното разпределение на материалната база на страната, двете правителства – на Симеон Сакскобургготски и на Станишев, не обърнаха сериозно внимание на тези въпроси и умишлено затлачиха България и престъпността доведе до този край. Двамата вътрешни министри – Георги Петканов и Румен Петков носят най-голямата отговорност за това състояние".

Според него, сега когато се прави разследване на „медузи" трябва да се върнем назад във времето и да се видят всички разработки на Комисията за национална сигурност. „От там вече ще произтече условието и ангажимента във връзката – кой, кой е. Кой, по какъв начин в парламента е играл роля, за да реализира покровителство, за да могат те пък от своя страна да извършват престъпна дейност", посочи още Парамов.

Той изрази надежда: „В най-скоро време ние ще бъдем свидетели на доразкриването на цялата система, поставянето на много въпроси и търсенето на много отговори във връзка с тези сериозни криминални явления, при това в рамките вече на ЕС".

Според Парамов, Румъния в това отношение ни е изпреварила много: „Румъния вкара някъде около 7 заместник-министри, 3-ма министри, министър-председател, сега и лидерът на социалистите се сочи евентуално за подсъдим". Финансистът припомни, че е предрекъл, че 10 министри ще бъдат подведени под отговорност. По думите му, ако продължи тази програма за детайлизиране на действията, това ще се осъществи. „Ние трябва да разкрием тази политически напластена, деформирана система, за да можем да разделим „суровото от сухото" и да предприемем едни мерки за по-нормално държавно представяне. Има всички условия за това -премиерът е ангажиран с желанието да се разкрие всичко, организацията е направена достатъчно добре, Главна прокуратура работи, при това много системно и точно, остава да се активизира Сметната палата", коментира още Кольо Парамов.

Той уточни, че Сметната палата до момента е един орган, който само наблюдава: „Предварителният и последващ контрол не е стикован модел и вариант, който се изисква в една такава държава, каквато сме ние". По думите му, правомощията, които има по закон Сметната палата може да допринесе до разкриването на тази голяма престъпност. Според Парамов, за да се разкрият престъпления, както в случая с 2 млн. лв. във Варна, би могло да се предвиди в закона при такива големи сделки да присъства и представител на Сметната палата.

„Много хора, както във Варна, така и в други общини използват общинското си представяне, за да направят пари и богатство, да живеят охолно, да осигурят взаимовръзките между отделните партии, да осигурят съответните гласувания в местните парламенти и по този начин да диктуват условията, по които общините ще работят. Това не са една или две медузи. Тук става въпрос за практиката в държавата", каза финансистът.

Вирни се горе