КНСБ: Кризата удря домакинствата

КНСБ: Кризата удря домакинствата

Влиянието на кризата се усеща чувствително и върху домакинските бюджети. През 2009 г. се наблюдават отчетливи структурни изменения в доходите и разходите на домакинствата, които са следствие от протичащите процеси в икономиката и в частност на пазара на труда. Това се казва в анализ на КНСБ за състоянието и динамиката на заплатите и доходите през 2009 г. Анализът беше представен на днешната пресконференция от Президента на КНСБ проф. д-р Желязко Христов.

Темповете на нарастване на общия доход на годишна база постоянно намаляват, за да достигнат в края на годината дори отрицателни стойности. Така общият доход на 1 лице от домакинство през ноември 2009 г. е с 4.1% по-нисък от аналогичния месец на 2008 г., а през декември спадът достига вече 11.9%, се казва в доклада.

Предварителните данни на НСИ за заплатите и числеността на наетите работници и служители през последното тримесечие и за цялата 2009 г. позволяват да се оформят по-важните констатации. Спадът в заетостта като цяло предопределя намаляване обема на начислените средства за работни заплати.

Според отчетните данни през 2009 г. в страната общо за трудово възнаграждение са начислени (без да е сигурно дали са напълно изплатени) финансови средства в размер на около 15 845 млн.лв. В сравнение с 2008 г. е налице „икономия” от около 288 млн.лв., или за пръв път през новото хилядолетие е отбелязан отрицателен ръст от минус 1.8%. Особено осезаемо е намалението спрямо 2008 г. на общите средства за възнаграждения в частния сектор – с близо 10 на сто или със 659 млн.лв. по-малко. Обратно, в обществения сектор (стопанска дейност и бюджетни дейности) има нарастване със 7.6% или в абсолютна сума увеличението е с 365 млн. лв.

Засега негативните количествени промени в заетостта до известна степен се компенсират със запазването на качествените работни места, смятат от КНСБ. Все повече обаче се появяват индикации, че тази ситуация много трудно може да бъде удържана в условията на задълбочаващ се спад и недостатъчно финансирани активни мерки на пазара на труда. Съществува реална опасност всяка нова вълна съкращения да изкарва на пазара на труда безработни с по-висока квалификация, което съществено би влошило възможностите за скорошно съживяване на икономиката и изгледите за „успешен изход” от дълбоката рецесия, предупреждават от синдиката.

Вирни се горе