Изложба посветена на 145 години от рождението на Николай Рьорих (1874 – 1947) бе открита на 24 октомври 2019 г. в Регионална библиотека „Николай Вранчев” – Смолян.
Николай Константинович Рьорих е световноизвестен художник, пътешественик, писател и обществен деец. Роден е на 9 (22 н. ст.) октомври 1874 г. в Санкт Петербург, Русия. Завършва Художествената академия и Петербургският университет със специалност „Право”. Бързо печели слава на оригинален художник с много самостоятелни изложби в Русия, Европа, Америка и Индия. От 1909 г. е академик и председател на сдружението „Мир исскуства“. Интересът му към руската и световната история и култура го формират, като професионален археолог (ръководи секция в Руското Императорско археологическо дружество, вицепрезидент на Американската археологическа асоциация и др.) и пътешественик, организирал многобройни експедиции в Америка и Азия. Написал е над 20 книги и около 600 очерка. Нарисувал е над 7000 картини, като от тях приблизително 400 са в България и се съхраняват в Националната галерия за чуждестранно изкуство – София.
Николай Константинович Рьорих става известен в България още с първите си публикации през 1899 г. Като художник, археолог, академик и председател на „Мир Искусства”, той се среща и поддържа кореспонденция с много български културни дейци, между които са: Борис Георгиев, Николай Райнов, Сирак Скитник и др. Обширно познание към идеите на Николай Константинович Рьорих в нашата страна, се осъществява обаче в края на ХХ век, по инициатива на тогавашния председател на Комитета за Култура в НРБ (с ранг на министър) Людмила Живкова (1942 – 1981). През 1978 година тя организира „Година на Рьорих“ и голяма изложба на негови картини. Следващата 1979-а е обявена от ООН за „Година на детето” и в България се организира и провежда „Международната Детска Асамблея „Знаме на мира“.
Изложбата ще бъде на разположение за читателите и гостите на библиотеката до 6 ноември 2019 г.