Българската позиция трябва да бъде политическо разширение на ЕС по посока на Западните Балкани, това заяви заяви вицепрезидентът на България Илияна Йотова в Смолян. Тя посети Роженската обсерватория, а тази вечер е официален гост на Националните хайдушки празници в Чепеларе. Според вицепрезидентът, тази българска идея се приема твърде добре в ЕС, независимо от факта ,че комисията е все още доста резервирана към въобще бъдещи разширения в рамките на ЕС.
„Европа като че ли гледа на Западните Балкани повече като на икономически проект, на транспортен проект, на проект за инвестиции, отколкото на политическо решение за разширяването на ЕС. Ще трябва да си свършим работата докрай, българската позиция трябва да бъде политическо разширение на ЕС по посока на Западните Балкани, ние сме заинтересовани от това около нашите граници също да са страни членки на ЕС, защото това създава освен повече гаранции за сигурността на нашите граждани, защото все пак ние сме външни граници на Европа, за много съвместни трансгранични проекти, икономически и инвестиционни проекти, транспортни коридори. Така, че това ще бъде нашата воля и се надявам да намерим подкрепа от други европейски държави“, коментира Йотова.
Според нея, има скептици, не толкова от Балканските държави, отколкото от старите членски на ЕС.
„Знаете, че в момента Европа все още не е намерила коя ще бъде най-добрата формула за бъдещето развитие на ЕС. Все още не е приключила дискусията за различните варианти, които председателя на комисията Юнкер и колегиума на ЕК предложиха само преди няколко месеца. Дали това ще бъде Европа на силните и слабите страни, на центъра и периферията, кои отрасли в ЕС ще се развиват, на каква база и на каква степен ще бъде сътрудничеството и взаимната обвързаност между държавите членки и затова много голяма част от тях са с резерви към бъдещо разширяване“, добави още вицепрезидентът.
Според Йотова е безспорно, че 27 държави е вече достатъчно трудно за ЕС, но за това пък не са били и малко гласовете, които говорили, че ако има по-голяма степен на сътрудничество, по-голяма симбиоза, ако един ден всички са в Еврозоната и еврото стане единна валута, тогава икономическите процеси щели да бъдат много по-активни.
„Аз лично съм привърженик на това да има разширение, нов политически съюз, по-голям в Европа, особено след излизането на Великобритания и както виждате резултатите все още не са налице, но от друга страна да се създават възможности за икономически просперитет“, коментира още Йотова.
Тя смята още, че най-важното на този етап е че ЕС трябва да престане с двойните стандарти.
„Докато ги има между различните държави, между различните нива на развитие, не можем да говорим за успешна формула на ЕС“, категорична е Йотова.