Цените на повечето основни хранителни продукти са скочили рязко през третото тримесечие на годината.
Това сочи годишният анализ на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, която следи ежемесечно цените на едро на храните у нас.
Председателят на комисията Едуард Стойчев, цитиран от БНР, отчете, че през годината
най-голямо е било поскъпването при олиото – с 43%.
В момента цената му стабилно продължава да расте. От януари до август повишаването е било само с 15 ст. на литър, но от август много рязко скача от 1,90 до 2,36 лв. за литър. В момента цената му е 2,58 лв. С 34% се е покачила цената на брашното през годината. До юли тя е била 65 ст. за кг, а в момента е около 90 ст.
Бялото саламурено краве сирене също е поскъпвало с 30% от януари досега. Цената му се е повишила плавно, като до средата на годината е била абсолютно стабилна и след това, от юли тръгва рязко нагоре.
Същото се наблюдава и при кашкавала, който е поскъпнал в рамките на една година с 22%. Кравето масло за разлика от сиренето и кашкавала е поскъпнало само с около 10% през август, но след това цената му пада.
Причината за рязкото покачване на храните от юли, според Стойчев,
най-вероятно се дължи на общата световна зърнена криза,
която се отразява и в нашия регион. "Аз много пъти съм казвал, че нещата са свързани – няма как цената на млечните продукти да не тръгне нагоре, при положение, че за отглеждането на животните е нужен фураж.
Русия забрани износа на всякакви житни продукти заради лошата реколта, Украйна последва нейния пример.
Затова е съвсем нормално в нашия регион да се получи поскъпване на житните продукти, а от там съответно и на месо, и на мляко – на сиренето, кашкавала и т.н.", обясни той.
Много е интересна и тенденцията в цената на свинското месо – то в момента е по-евтино, отколкото в началото на годината.
През януари цената му е била около 6 лв. за кг на едро, имало е рязък спад до юни, после рязко покачване, и в момента се продава за 5,24 лв., обясни председателят на комисията.
Същото се наблюдава и при каймата, тя в момента е на цената от началото на годината.
При обикновените кренвирши обаче се забелязва съвсем плавна, но стабилна тенденция на поевтиняване с 10% от началото на годината.
“Според мен след въвеждането на стандарта “Стара планина”, обикновените кренвирши запазват тенденцията на поевтиняване. През януари са били 4,97 лв. за кг, а в момента са на 4,50 лв. на кг”, посочи той.