Стефан Сабрутев сезира проверяващите и контролиращите органи чрез медиите да извършат проверка на счетоводната отчетност на община Смолян, отчета на Бюджет 2016 и Бюджет 2017
Групата съветници, съвместно с ръководството на БСП-Смолян дадоха пресконференция на 10 юли 2017 г. по актуални теми от последното заседание на Общинския съвет. В пресконференцията взеха участие председателят на Областния съвет на БСП-Смолян – Рабие Кьосева, председателят на Общинския съвет – адв. Милко Гавазов, ръководителят на групата съветници от БСП – Смолян, г-н Стефан Сабрутев и общинските съветници д-р Марияна Методиева, инж. Димитър Кръстанов и Михаил Генчев.
Поводът за пресконференцията е даване на гласност на важни теми сред жителите на община Смолян по отношение на Отчета на Бюджет-2016 и приетият на последната сесия Бюджет-2017.
Адв. Милко Гавазов водеше пресконференцията и изрази резерви относно Отчета за 2016, предложението за Бюджет-2017 и гласувания бюджет и заяви : „Инерцията, която се набра от първия мандат на кмета Мелемов на затлачване на общинските работи, на затъване на община Смолян продължава с бързи темпове. Голяма крачка в тази посока беше направена с проведеното заседание на Общинския съвет на 29.06.2017 г. В тази връзка основно ръководителят на групата съветници ще изрази нашата позиция“.
Стефан Сабрутев направи анализ на тези важни теми от дневния ред на местното самоуправление. По отношение на Отчета на бюджета на община Смолян за 2016 година, той каза, че както всяка година е предоставен само в табличен вид, без да е направен никакъв анализ, без да се отговори с конкретни отговори на поставените от него въпроси.
Той заяви, че: „Бюджет 2016 е силно надвишен и не реалистичен. Изпълнението на собствените приходи през 2016 година възлиза на 51 %, при план 19 006 721 лв., отчетът е едва 9 632 045 лв. Най-голямото неизпълнение е в параграф 40-00 „Постъпления от продажби на нефинансови активи“: план – 9 057 289 лв., а отчет – 181 751 лв. “
По време на пресконференцията той цитира данни от 2012 г. до 2016 г. по отношение на планираните собствени приходи и реално отчетените собствени приходи.
По отношение на разходната част на бюджета, съветниците на БСП в Смолян алармират за извършване на разходи без одобрение от Общинския съвет, както е по Закона за публични финанси, защото всички капиталови разходи в дейност 122 „Общинска администрация“ по параграфи 51-00, 52-00 и 53-00 имат отчет, но нямат никакъв план. В дейност 311“Детски градини“ се наблюдава преразход по издръжката в размер на 357 677 лв., което означава че разходите са планирани без да е извършен правилен анализ и това буди съмнение за едно нецелесъобразно изразходване средствата. При план -739 968 лв., а отчетът е 1 097 645 лв. Това е превишаване на разходите с 48%, заяви Сабрутев и уточни: „Ние не сме против отделяне на повече средства за детски градини, за подобряване условията в тях, защото децата са нашето бъдеще, но сме против тези средства да се употребяват без санкцията на Общинския съвет. Това е нарушение на Закона за публичните финанси. Законодателният орган – Общинският съвет няма никакво значение за кмета на общината и неговия екип“.
Сабрутев продължи своя анализ с конкретни факти и данни: “От отговорите на г-жа Аръчкова на въпрос зададен от мен за средствата за обслужване на сепарираща и компостираща инсталация – тя отговори, че са в Параграф § 10-20 „Чистота“ Но колко са? Кога Общинския съвет е гласувал такива разходи – отговор няма! Прави огромно впечатление, че в дейност 606 „Изграждане, ремонт и поддържане на улична мрежа“ са планирани средства в размер на 120 000 лв. за текуща издръжка, а са изразходени 1 065 207 лв. Спортните клубове са ощетени, като в плана са заложени 100 000 лв., а са отчетени едва 20 000 лв. “
Сабрутев заяви позицията на групата съветници от БСП: „През годините, които управлява г-н Мелемов, отчетността на изразходваните финанси е мъглява, неточна, непрозрачна и това продължава и до днес. Налага се практиката да се харчат общински средства без да има одобрение от Общинския съвет. Не се правят актуализации на бюджети, както е по закон и Общинския съвет в последствие научава за всички направени разходи единствено по отчетите. По отношение на изразходването на публични финанси, Общинския съвет се е превърнал в безгласна буква. В повечето дейности по отчета има отчетени капиталови разходи, без да са планирани разходи за тях. Капиталовият списък задължително трябва да се одобрява по обекти от Общинския съвет.“
Стефан Сабрутев заяви, че от гореизложеното и от липсата на отговори на управляващите на общината по време на сесията се налагат следните изводи:
„- Всички извършени разходи без утвърден план и над утвърдения план са в нарушение на чл.128 от Закона за публични финанси – не се допуска извършване на разходи, които не са предвидени в бюджета на общината;
Ръководството на общината не смята, че дължи реална отчетност на изразходените средства на общинските съветници и нашите съграждани;
Публичните средствата може да си ги изразходват, така както на тях им е угодно, без да има санкцията на Общинския съвет;
С изразходването на нецелесъобразно и незаконосъобразно на средствата от общинския бюджет все повече се натрупват просрочените задължения на общината. Справка – информация за общинския дълг, приложен към отчет 2016: На 01.01.2016г. общинския дълг възлиза на 13 886 124 лв.; а на 31.12.2016 г. вече е 17 327 588 лв.“
Сабрутев, уточни че с представената по-горе информация се надява да вземат отношение проверяващите органи – Сметна палата, Областен управител и допълни, че: „Въпреки изразеното становище от Сметната палата за заверка на Отчета на общината за 2016 г., се обръщам и към тях да направят проверка, както на счетоводната отчетност, така също и на отчета на бюджета на община Смолян и на отчетените капиталови разходи.“
По отношение на Бюджета на община Смолян за 2017 година, той заяви, че отново е разработен при неспазване на разпоредбите на Закона за публичните финанси и завишени собствени приходи. Направеният анализ на приходите през годините от 2012 до 2016 показва, че очакваните постъпления през 2017 година са приблизително 9 000 000 лв., но общинарите залагат План за 2017 – 18 579 200 лв.
Сабрутев заяви, че „При завишаване на приходите се дава възможност на кмета Мелемов да се разпорежда със средства, които няма да се съберат и ще се натрупат нови задължения.“
Според ръководителят на групата съветници в представения материал за решение за приемане на Бюджета на общината са допуснати редица законодателни нарушения, както следва:
Нарушен е чл.94, ал.3, т.1 – не е одобрен максималния размер на новите задължения за разходи;
Нарушен е чл.94, ал.3, т.5 – не е одобрен максималния размер на общинския дълг;
Нарушен е чл.94, ал.3, т.8 – липсва Индикативен годишен разчет за сметките за средства от Европейския съюз;
Нарушен е чл.94, ал.7 – липсва тримесечно разпределение на Бюджета за 2017 година;
т.17 от решението е в противоречие с дадените указания от Сметната палата, към заверката на Годишния финансов отчет;
т.18 от решението противоречи на Закона за общинския дълг.
т.22 изцяло е в нарушение на Закона за публичните финанси, разпределението по тримесечия и по пълна бюджетна класификация се извършва от Общинския съвет, а не от кмета на общината.
Липсва разпределение на преходния остатък от 2016 г. За капиталови разходи по обекти за строителство и доставки, съгласно чл.53 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2017 година и Т.VI от ФО №1/09-01-2017 на МФ;
Сабрутев, каза, че съветниците от БСП са предложили поименен списък за преразпределение на Капиталовите разходи в Бюджет за 2017 г. „Ако бяха приети нашите предложения, обликът на общината щеше да се промени с изпълнението на тези обекти:
Преасфалтиране и смяна на тротоара на ул.“Коста Аврамиков“ – 500 000 лв.
Рехабилитация на ул.“Хан Аспарух“ – 500 000 лв.
Преасфалтиране на ул.“Гимназиална“ до махала Тиболска – 100 000 лв.
Изкърпване на улиците в с.Стойките – 50 000 лв.
Детска площадка – 50 000 лв.
За с.Левочево – 100 000 лв.
Нов Общ устройствен план (част Проектиране и част Екология) – 500 000 лв.
Подмяна на водопровод и закърпване на улиците в с.Момчиловци –200 000 лв.
За проектиране междуселски път Смилян – Букаците-Горово – 81 000 лв.
Проектиране – 200 000 лв.
Ремонт на ул. „Любен Каравелов“ – 100 000 лв.
Ремонт на ул. „Димитър Македонски“ – 200 000 лв“.
Сабрутев уточни, че за съжаление всичко това няма да се случи поне за тази година, защото само един глас не е достигнал да се промени облика на града.
И продължи: „Сезиран съм няколкократно от граждани и искам да попитам господин Мелемов чрез медиите, дали е вярно, че голяма част от средствата за капиталови разходи вече са усвоени и изразходени към датата на приемане на бюджета или не?“
Стефан Сабрутев в заключение заяви, че: „ За пореден път, както при всеки бюджет на общината, г-н Николай Мелемов иска от нас да подпишем един празен чек и той да похарчи една голяма част от бюджета, както сметне за добре, основно – средствата по местни дейности.“