ГМО в храните ще ”вадят” очи от етикета

ГМО в храните ще ”вадят” очи от етикета

Върху опаковките на храни с генно модифицирани организми (ГМО) над допустимите европейски норми да бъде задължително изписана информация за съдържанието. Това предвиждат промени в Закона за храните, приети на второ четене от парламента, предаде БТА. Надписите трябва да са с главни букви и контрастен на останалата част от текста цвят, като размерът трябва да заема най-малко 25% от опаковката.

Измененията забраняват влагането на продукти и съставки, съдържащи ГМО, при производството на детски храни. Забранява се и разпространението и продажбата на храни и хранителни продукти, съдържащи ГМО в детски ясли, детски градини, училища и търговската мрежа около тях в радиус от 100 метра.

Промените не разрешават рекламирането на ГМО чрез реклама или други форми на търговски съобщения, в които като изпълнители участват деца и са предназначени за детска аудитория. Чрез промяна в закона за закрила на детето парламентът въведе глоба 250 до 500 лв. при първо нарушение и от 500 до 1000 лв. при повторно за родител или настойник, допуснал детето да участва във визираното рекламиране на ГМО храни.

При регистриране на нов обект за производство на храни и ястия да се подава декларация по образец до контролния орган, за да се повиши информираността му ще бъдат ли влагани генно-модифицирани суровини при производството на храни, записаха депутатите. За да се удостовери заявената информация в подадената декларация, ще се вземат проби за ГМО от доставените храни и влаганите суровини.

Депутатите решиха да бъдат завишени глобите за незаконно произвеждане и продажба на генетично модифицирана храна и такива със съдържание на ГМО. Санкциите сега са от 15 000 до 35 000 лв., а с измененията стават от 25 000 до 50 000 лева.

По-рано днес представители на неправителствени организации сигнализираха, че има опасност в болниците и заведенията за обществено хранене да се предлагат храни, които съдържат ГМО. Марияна Христова от “Инициативен граждански комитет” заяви, че организацията е настоявала в проектозакона за храните да бъде предвидена забрана заведенията за обществено хранене и болниците да предлагат храни с ГМО. Предложението им обаче не е било прието в парламентарната комисия по земеделие.

Марияна Христова заяви още, че от сдружението са искали етикетът за съдържание на ГМО да е прост, еднозначен и четим за всички – да е бял и на него с големи черни букви да пише ГМО. Според нея етикетът с контрастен цвят е атакуем в съда.

Вирни се горе