Световноизвестни певци идват за 90-годишния юбилей на големия писател Антон Дончев, сред тях и Гайдарски състав “Момчиловци” с ръководител Атанас Тодоров към НЧ “Светлина 1925”. Тържеството е тази вечер от 18 часа в зала 3 на НДК.
Те ще пеят в негова чест, а режисьорът акад. Пламен Марков е подготвил цял спектакъл за честването на кръглата годишнина на автора на „Време разделно“. На тържеството са поканени близо 500 гости.
Организатори на юбилейната вечер са Съюзът на писателите и Българската академия на науките. Тя ще протече като събрание, а след това ще има и наздравица с чаша вино в чест на рицаря на словото. Историкът проф. Андрей Пантев пък е подготвил реч за именития рожденик, а няколко организации подготвят да му връчат и специални награди. 90-годишнината на Антон Дончев ще протече като в приказките и още на следващия ден ще има тържествена вечеря.
Антон Дончев е роден на 14 септември 1930 г. в Бургас. Завършва гимназия в Търново през 1948 г. и право в Софийския университет през 1953 г. Отказва се от престижния пост на великотърновски съдия и се заема с писане.
Първият му самостоятелен роман „Сказание за времето на Самуила, за Самуил и брата му Арон, за синовете им Радомир и Владислав, за селяка Житан и старейшината Горазд Мъдрия, и за много други хора, живели преди нас“, е публикуван през 1961 г. Неговата втора книга „Време разделно“, разглеждаща насилствената ислямизация и турцизация, довели до ислямизиране на значителни маси българско християнско население в Родопите през XVІІ в., е написана през 1964 г. само за 41 дни (по свидетелства на самия автор), с този роман писателят става известен. Романът е превеждан и издаван в чужбина. Получава номинация в САЩ от фондацията „Джейн и Ървинг Стоун“ за най-добър исторически роман. Романът е екранизиран (филмът „Време разделно“ е в две части с подзаглавия „Заплахата“ и „Насилието“) през 1987 г. от режисьора Людмил Стайков. През месец юни 2015 г. „Време разделно“ е избран за най-любим филм на българските зрители в „Лачените обувки на българското кино“, мащабно допитване до аудиторията на Българската национална телевизия.