Интервю на д-р Атанас Атанасов, управител на болницата в Нови Пазар за Здравенюз
След подписване на НРД каква е реалната ситуация по отношение финансирането на общинските лечебни заведения?
Очевиден е стремежът за редуциране броя на общинските болници, чрез изкуствено предизвикване на фалити. Няма друго обяснение за въвеждането на ненужно високи изисквания с медицинските стандарти и с НРД, които не са обезпечени с ресурс. В резултат на това общинските болници бяха хванати в менгеме. Те успяха да договорят много по-малък брой клинични пътеки и съответно по-ниски нива на стойностите на прогнозните си бюджети. Новопазарската болница въпреки регистрираните ІІ-ри нива на компетентност за основните отделения ще работи по 15% по-малко клинични пътеки и с 10% по-малко приходи при завишени разходи.
Чувстват ли се защитени лекарите от законната си организация – БЛС. Какво е настроението сред тях?
Според мнението на много колеги в този си вид БЛС не работи. Ръководството съглашателски подписа НРД-2011 с изключително неадекватни и ненужни изисквания в приложението за клиничните пътеки, които сега буквално смачкват малките болници. Съборът, който делегира правата за подписването не беше предварително запознат с тези изисквания. БЛС обаче предаде интересите на членовете си много преди това, като се съгласи цените на клиничните пътеки да се определят административно от Министерския съвет, а обемите едностранно от НЗОК. Освен това спомняте си, че председателя на БЛС без да са му дадени правомощия подписа едно споразумение с правителството, въз основа на което бяха прехвърлени един милиард и четиристотин милиона лева от резерва на НЗОК към фискалния резерв на държавата, с което практически бяха ограбени здравно осигурените граждани. Демонстративното скъсване на споразумението след това не поправи нещата и парите от здравните вноски се прехвърлиха в общия бюджет без да могат да се ползват за това, за което бяха събрани от гражданите. Сигурен съм, че в този момент едва ли има лекар, който да се чувства защитен от съсловната си организация. Сами виждате какъв е потока на заминаващите зад граница.
След като се прокламира, че бюджетът за 2011 г. е значително увеличен, каква според Вас е ситуацията?
Всъщност оказва се, че парите за болнична помощ са значително намалени в сравнение с 2010г. защото почти всички болници се оплакват от намаление на стойностите на прогнозните си бюджети. За общинските болници това намаление е средно около 38%, което ще доведе голяма част от тях до пълна неплатежоспособност в близките месеци. Допуснаха се драстични неравенства при разпределението на публичния ресурс от здравните вноски. Така например по данни на НЗОК разходът за болнична помощ на глава от населението в Шуменска област през 2010г. е бил едва 47% спрямо средния за страната, т.е. хората в нашата област са били дискриминирани по отношение на възможността да ползват собствените си пари за здравеопазване. За сравнение в София-град този процент е 182%. С други думи казано един жител на Шуменска област е имал възможност да ползва 73 лева за болнична помощ през 2010г., а един жител на София-град 282 лева. С мълчаливото съгласие на ръководството на съсловната организация се извърши безпрецедентно пренасочване на парични потоци към определени региони и определени болници. Изобщо стана ясно, че лекарският съюз в този си вид не защитава балансирано интересите и правата на лекарите и създава предпоставки за нарушаване на правата на пациентите.
Какви препоръки бихте дали към националните и регионални здравни институции?
Необходима е пълна преоценка на посоката, в която се тласка здравната система. Реформата винаги трябва да води до по-добро състояние на здравеопазването, а не до по-лошо. Навсякъде по света това се измерва със здравните показатели, които за съжаление в България се влошават. Ние трябва да се стремим да постигнем показателите на страните от европейския съюз, а това не може да стане със закриването на болници и то точно на тези, които работят с най-малко средства. Институциите трябва да имат категорична яснота дали ще продължат да развиват здравно осигурителния модел основан на принципите на солидарност, равнопоставеност, договаряне, свободна конкуренция и пазарни елементи във финансирането или ще върнат здравеопазването към административното регулиране, бюджетното финансиране на остатъчен принцип и петилетните планове. Най-важното според мен е да се възстанови върховенството на закона и всички институции да започнат да спазват разписаните правила.
Какво очаквате от предстоящия извънреден събор на БЛС?
Може би най-логичното би било УС да си подаде оставката като се извини на всички за несправянето с функциите си. В сегашния си вид БЛС не е в състояние да защити адекватно професионалните права и интереси на лекарите. Нещо повече, този управителен съвет допусна да бъдат отнети основните функции на съсловната организация – договарянето на цени и обеми, с което на практика е отнета икономическата защита на членовете и функциите, свързани със саморегулацията на професията – достатъчен мотив за една закъсняла оставка. Не вярвам обаче това да се случи. Мисля си, че сега основния въпрос, който вълнува централното ръководство е реализирането на сделка за строежа на дома на лекаря. Знаете, че земята, на която се предвижда евентуално да бъде издигнат този дом се намира в идеалния център на столицата и апетитите за извършването на самия строеж срещу осигуряване на финансирането му предполагам са големи. Много е възможно някой да таи надежди и за персонални облаги.