През вчерашния ден, 8 октомври, екипите на пожарната в област Смолян са реагирали на два инцидента с пожари.
Първият сигнал е получен в 13:23 часа за пожар в апартамент на ул. „Перелик“, в гр. Смолян. Предполагаемата причина за инцидента е неправилно ползване на нагревателни уреди. В резултат на пожара са опушени стени - 25 кв.м и унишожена входна врата. Благодарение на бързата реакция на екипа от РСПБЗН – Смолян, сградата е спасена и пожарът е ликвидиран без по-сериозни щети.
Вторият инцидент е станал в 18:30 часа същия ден в гр. Чепеларе, в район на стопански двор. Пожарът е предизвикан от техническа неизправност, която е довела до запалване на туба с бензин. Екип от пожарната служба в Чепеларе погасил огъня и е успял да спаси два леки автомобила и сграда.
Статистика и превантивни мерки за пожарна безопасност през месец септември
През месец септември на територията на област Смолян са регистрирани общо 39 излизания на екипите на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН), сред които 14 пожара, 19 случая на оказване на техническа помощ, 3 аварийно-спасителни дейности, 2 случая на помощ на други служби и структури, както и 1 лъжлив сигнал за тревога. От възникналите пожари, 3 са с нанесени щети, няма загинали или пострадали граждани.
Унищожено имущество:
Сгради: 350 m² разгъната застроена площ
Фургони и паянтови постройки: 3 броя
Основните причини за пожарите с щети са техническа неизправност, природни явления (мълния), както и човешка небрежност (например незагасена цигара).
Превантивни мерки за безопасност през есенно-зимния сезон
С наближаването на есенно-зимния отоплителен сезон, РДПБЗН Смолян призовава гражданите да предприемат необходимите мерки за подготвяне на отоплителните инсталации и съоръжения за безопасна експлоатация. Правилната подготовка и спазването на противопожарните правила са от ключово значение за предотвратяване на инциденти.
Ето някои основни съвети за безопасност:
Инсталация на печки и камини: Те трябва да бъдат поставени на минимум 50 см разстояние от горими материали. Ако това разстояние не може да бъде осигурено, трябва да се поставят негорими екрани.
Безопасност на камините: Печките и камините трябва да бъдат със здрави вратички и облицовки. Поставката на печките трябва да е негорима и да излиза отпред и отстрани с поне 30 см.
Екран пред камината: За да се предотвратят искри или падане на въглени, пред отвора на камината трябва да бъде монтиран стъклен или метален екран.
Проверка и поддръжка на кюнците: Кюнците трябва да бъдат здраво закрепени и проверявани редовно.
Комини: Комините трябва да се почистват механично всяка година и да се проверяват за пукнатини.
Съхранение на гориво: Твърдото гориво трябва да се съхранява на безопасно място, далеч от печката или камината, за да се избегне възможността от възпламеняване.
Пепел и сгурия: Пепелта от печките трябва да се съхранява в метален съд и да се изхвърля в предназначени за това метални кошове.
Спазването на тези мерки ще осигури безопасността на вашия дом и ще предотврати пожари през отоплителния сезон.