На 13 юли 2024 г. (събота) от 11 часа в НЧ „Отец Паисий 1909“ с. Малево ще бъде представена книгата на директора на Регионален етнографски музей – Пловдив - доц. д-р Ангел Янков „Градиво за старите родословия на село Малево, Долен Рупчос. Историко-етноложко изследване“
Представянето на забележителният труд на автора, чийто роден край е село Малево ще бъде своеобразен празник за малевци и част от традиционния събор на селото, който започва на 12 юли и ще продължи с богата и весела програма до вечерта на 13 юли 2024 г. Книгата е издадена с финансовата подкрепа на Община Чепеларе.
За монографията на Ангел Янков „Градиво за старите родословия на село Малево, Долен Рупчос. Историко-етноложко изследване“ , проф. д.н.к. Васил Марков от Югозападен университет „Неофит Рилски“ пише:
„Четейки забележителната по своята научна и едновременно художествена стойност, монография на доц. д-р Ангел Янков „Градиво за старите родословия на село Малево, Долен Рупчос. Историко-етноложко изследване“, човек неминуемо и съвсем естествено си задава въпроса: Откъде започва България? За мен, на този труден, но и едновременно много съкровен, за всеки българин, въпрос отговаря книгата на доц. Янков. Книга, написана с много любов, с бликащо родолюбие, с всеотдайност и едновременно с професионализма на изграден историк и етнолог.
На пръв поглед, изследването има най-вече регионален характер – посветено е на родовата история на село Малево и Долен Рупчос – родният край на автора. В това отношение книгата на доц. А. Янков има неоценим принос като културно-историческо и етноложко изследване за този изключително интересен регион от нашата страна.
Големият принос на тази книга се състои в това, че тя ни кара, съпреживявайки написаното от автора за толкова много достойни родове на родопчани от Долен Рупчос, да се запитаме за това, кои сме ние?! От къде идваме и накъде отиваме?! Какво носим в сърцата си от детството, какво притежаваме от достойнствата на семействата и родовете си, от красотата и неповторимото излъчване на родния ни край? Кара ни да се замислим колко много са нужни изследванията от този тип в нашия забързан и силно глобализиран свят, в който, разпилени по лицето на земята и обладани от отчуждението, отдавна сме забравили за топлината и уюта на родното огнище.
Значим научен принос за мен има анализа, който авторът на книгата прави, върху народната вяра от Долен Рупчос. Анализ, посветен на вярата за магическата сила на името на човека, на неговите пожелателни и апотропейни функции. Името, за което от най-дълбока древност се вярва, че носи същността на човека и в което е кодирана неговата съдба.
Монографията на доц. А. Янков е изградена върху много богат изворов материал, включващ семейните, родовите и поселищни предания и легенди, умело и професионално контролирани, като информация, чрез класическите исторически писмени извори.
Впечатляващо място сред историческите и етноложките източници на монографията на доц. Ангел Янков заема огромния снимков материал, открит при теренните проучвания и анализиран от автора. В книгата са публикувани повече от 600 черно-бели снимки, от които достолепно ни гледат лицата на достойни българи, мъже и жени – родопчани, от изследвания регион. Снимковият материал в тази книга далеч не е само илюстрация на текста, а и безценен визуален извор за ландшафта, архитектурата, бита и поминъка на българите от село Малево и Долен Рупчос през последните 100-120 години.
На всички, които обичат своя род и Родина горещо препоръчам да прочетат тази книга!“
В част от увода на книгата „Градиво за старите родословия на село Малево, Долен Рупчос. Историко-етноложко изследване“, авторът доц. д-р Ангел Янков споделя:
„Някой, някога беше казал: „За всеки жител на Земята има едно място, където слънцето грее по-различно, цветята са най-красиви, а времето сякаш не съществува. Това място е родният край“. За мен това е една малка, но чудно красива и загадъчна котловина в Родопите, където се намира и моето родно Малево. На пръв поглед то е трудно да бъде видяно от външен човек, но който го „открие“, го носи в сърцето си за цял живот.
Малево ме привлича, то ме омагьосва, то ме кара да потъвам в неговото минало, да търся онези личности, които са съхранили семката на българщината. Някога хората е трябвало да оцеляват, но, въпреки всички лишения и несгоди по време на чуждото владичество, те остават верни на българския си корен и вяра. Малевци са известни в цял Рупчос като будни и свободолюбиви люде.
Аз се гордея с моето родно място, затова заявявам на приятели от други краища, че „е непростимо да не знаят къде е центърът на света“... Разбира се, това е в кръга на шегата, но истината е, че за мен Родопите са една цяла Вселена. Върховете и билата на планината са необятни за човешкото око, величествени и омайни, речните долини крият в себе си хилядолетни тайни, а родопските селца, накацали по стръмнините и равнишките (равното), са като старовремските ханове, където все още на почит е добрата дума и гостоприемството. Където и да се намирам, никъде не се чувствам по-уютно, отколкото в Родопите – в Ропката и в Малево. А бе, тук и въздухът е по-друг...
И как няма да е така, след като в Малево ми е „хвърлен пъпът“ и оттук са избуяли корените на моя род. А те са всичко, с което се раждаме. Те ни „направляват“ в живота, те са нашата опора. Същото е и след смъртта – не може да вземем нищо на „оня свят“ освен името си. Затова народната мъдрост повелява, че човек без род е нещастен или, че той е като „дърво без корен“. Ето защо всеки трябва да знае и помни своя род!“
Ангел Янков Янков е доцент, доктор по история, етнолог и настоящ Директор на Регионален етнографски музей – Пловдив
Научните интереси на Ангел Янков са насочени към проучване на регионалното и локалното, на конфесионалните варианти в народната култура, на празнично-обредната система на българите, както и към изследвания върху етногенезиса и културните заемки от древността до наше време.
Автор е на над 100 научни студии, статии и съобщения. Участва в научни конференции, семинари и симпозиуми в областта на музеологията, на съхраняване и опазване на културното наследство. Има многобройни участия в теренни етноложки експедиции в Тракия, Родопите, Пирин и Рила. Чете лекции по българска и обща етнология, историческа етнография и древнотракийско наследство в българската народна култура в Пловдивския университет „П. Хилендарски“ и във Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите.
Редактор и съставител е на научни сборници, каталози и етноложки карти. Автор и консултант на документални филми, на диплянки и брошури с популярно съдържание.
Ангел Янков е член на Управителния съвет на „Клуб Приятели на Регионален етнографски музей – Пловдив“. Член е на „Съюза на учените в България“ – клон Пловдив. През 2018 г. е награден от Министерството на културата с Почетен знак „Златен век“ – печат на Цар Симеон Велики – златен и с грамота за принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност.