Независимо дали сте попаднали случайно или сте дошли целенасочено в сърцето на планината, ние ви гарантираме, че няма да скучаете.
Ще превърнем престоя ви в незабравимо изживяване, а вие ще се върнете тук отново, привлечени от тишината, спокойствието, вкусната храна, гостоприемните хора и не на последно място – богатото разнообразие от туристически маршрути и атракции, които сме създали специално за вас.
Чепеларе е първият курортен град в България, обявен за такъв през 1937 г. Локацията му, мекият климат и гостоприемството на местните хора са го превърнали в предпочитана среднородопска дестинация за активна почивка. Възможностите за практикуване на целогодишен туризъм тук са изобилни. Водещ за района е зимният туризъм, най-вече ските и сноубордът. Не по-малки обаче са възможностите за пешеходен туризъм през пролетта, лятото и есента.
Няколко са интересните факти за град Чепеларе. Наричат го зимната олимпийска столица на България. Градът е с дългогодишни традиции в производството на ски и сноуборд, които тукашната фабрика успешно продава по цял свят. В него е родена единствената зимна олимпийска шампионка на България – биатлонистката Екатерина Дафовска. Тук е и едно от средищата на изследователите на подземния свят на Родопите – спелеолозите. Чепеларе привлича туристи и с музеите на родопския карст и на ските и ски-спорта.
Туристическият пакет „Олимпийският град на България” е отлична възможност за първоначално запознаване и придобиване на впечатления от Чепеларе. След като направят тематично разглеждане на музейната сбирка на ските и ски спорта, площад „Олимпийски” и единствената в страната ни фабрика за производство на ски и сноуборд оборудване, туристите могат да се срещнат на кафе с олимпийската шампионка Екатерина Дафовска.
Следобедът също преминава в приятни изживявания – разглеждане на църквата „Успение на Пресвета Богородица” в курорта Пампорово, връх Мечи чал край Чепеларе с най-новата туристическа атракция там – Велопарка.
В Чепеларе не всичко е свързано със зимните спортове, както ще разбере всеки, който избере интересния туристически пакет „В подножието на Персенците”. Едно незабравимо преживяване, което ще направи туристите съпричастни с местния бит и традиции и ще ги запознае с красиви природни забележителности, тракийски светилища и останки от римски пътища.
Маршрутът е тридневен, като един от акцентите в него са малките, но много живописни водопади в близост до село Орехово – Дуплевото, Скакалото и Костен камък, както и връх Цирикова църква и едноименния разлом – местност, пазеща страшни истории от дните, когато из родопските земи властвали османците.
Високо по билото се крият още чудни забележителности – върховете Голям и Малък Персенк, Мезаргидик и римският път, свързвал някога Горнотракийската низина и Беломорието, а под тях, сгушени в гънките на планината, са скрити Чудните мостове – уникален феномен в Родопите.
Златоград е най-южният град в България. Позабравено за дълго, особено след свиването на рудодобива в района, градчето днес преживява разцвет с откриването на граничния контролно-пропускателен пункт Златоград-Термес през 2010 г. Туристопотокът се засили значително, а хората от двете страни на границата преоткриха възрожденския дух и завладяващото гостоприемство на родопчани. Днес Златоград и околностите предлагат добри възможности за практикуването на пешеходен туризъм през цялата година. Мекият климат и минималните количества сняг през зимата също са предпоставка градът да бъде предпочитан като дестинация, особено от туристите, които не карат ски.
Туристическият пакет „До най-южния град на България” е гаранция за незабравим престой в Златоград и околностите. Програмата дава възможност за разглеждане както на града, така и за изкачване до най-южната географска точка на страната ни – връх Вейката, разположен в много красивия и различен дял на Родопите „Гюмюрджински снежник”. Ценителите на биоразнообразието имат шанса да видят уникални растителни видове в едноименната защитена местност, а от върха, при ясно време, се разкрива прекрасна гледка към залива Порто Лагос в Гърция.
Приятните емоции продължават в село Ягнево, където се намира комплексът за спортен риболов с малко езеро и места за настаняване. Тук, в приятна компания, туристите могат да се насладят на традиционни родопски ястия на брега на езерото под покорения вече връх Вейката.
Освен със стария град и занаятчийските работилнички, околностите на Златоград изненадват приятно и с няколко светилища. Най-известното, а може би и едно от най-старите сред тях, е „Белите камъни” край село Старцево. Самото село също се счита за най-рано възникналото селище на територията на цялата Смолянска област.
Етнографското наследство не е единственото нещо, което привлича туристите в планинското градче. „Малък хаджия” е едно интересно и нестандартно за нашите географски ширини предложение. В рамките на един ден участниците в тура имат нелеката, но достойна задача да се изкачат до четири върха с имена на светии – Св. Атанас, Св. Илия, Св. Елена и Св. Екатерина. За усилията си те получават признание под форма на сертификат „Малък Хаджия” в края на разходката.
За ценителите на гурме туровете и дегустаторите, „Златоградско чеверме в града на Дельо хайдутин” е естественото допълнение към всичко, предложено до момента. Празникът на чевермето е най-новата атракция в Златоград. Едновременно се въртят повече от сто чевермета, а приятното майско настроение се допълва от много песни, хора, добро настроение и нови запознанства в центъра на уютния родопски град.
И за да не се чувстват ощетени любителите на зимните спортове, общините Смолян и Чепеларе представят интересни предложения за тези, които не са на пистите. В последните няколко години, освен ските и сноуборда, в Родопите се развиват и други спортове, като особено популярни станаха преходите със снегоходки. Вариантите са еднодневни и могат да бъдат осъществени в направленията Перелик, Мечи чал, Рожен, Превала и Смолянски езера. Доброто настроение и красивите снежни панорами са гарантирани.
Снимки Михаил Хубчев и Александър Караджов