На храмовия празник селото си става истинско, безгрижно…
Цари спокойствие, мир и благодат. Църквата „Св. Димитър“ в село Пещера, община Смолян, внушава интересна смесица от леко необясними чувства за незабележимост на сградата в ниското, а пък извисеност на металната конструкция с двете камбани. На пръв поглед само… Слизайки надолу по многото стълби, за да прекрачиш прага на тази света обител, те грабва някаква милост, привлекателност, благодарност към всички ония благодетели през годините и сега, които са влагали и влагат труд и средства, сърце и воля, за да има селото храм. Духовно, свято място.
За храмовия празник и 160-годишнината от построяването на църквата „Св. Димитър“ в село Пещера божествената света Литургия бе възглавена от архиерейския наместник на Смолянска духовна околия Негово Високопреподобие архимандрит Висарион. Заедно с него съслужиха председателят на храма отец Георги Атанасов и гост-свещеникът от храм „Св. Неделя“ в Райково иконом Запрян Шиков, секретар на Архиерейското наместничество. Помощници им бяха иподяконите Илия, Тодор, Красимир и Иван, а красивите песнопения по време на богослужението изпълняваха хористите от храм „Св. вмчк. Георги Победоносец“ в Смолян с диригент Юлияна Атанасова.
С молитвеното участие и запалване на свещички от многобройните богомолци преминаха полагащите се за празника света Литургия, освещаване на петохлебия, празничният водосвет за здраве и благоденствие, раздаването на благословен обяд-курбан. „Много хубаво!“ – бяха двете думи, които си разменяха радостно хората на излизане. Храмът е построен през далечната 1859 г.
Исторически сведения за него прочете иконом Шоков, който отбеляза, че е дело на местното население, най-вече на 20 пещерски семейства. Главен ръководител на строежа на църквата е бил Стамат Буюклу, касиер – Гого Колаклиев, а Манол Бояджиев е бил един от организаторите, който съдействал и за получаването на фермана. Името на майстора-строител Волко Харитов от Левочево е изписано на каменна плоча, зазидана на една от стените. Големите икони върху иконостаса са дело на двама неизвестни тревненски зографи. Празничните икони върху иконостаса са изписани от зографа Янако Спиров от Станимака, а стенописите са рисувани от известния родопски художник Анастас Стайков през 1924 г., когато е бил студент в Художествената академия в София, посочи иконом Запрян Шиков. В храма са служили над десетина свещеници, сега за него отговаря свещеник Георги Атанасов, който е председател на смолянския храм „Св. вмчк. Георги Победоносец“.
Архиерейският наместник преподаде архипастирския благослов на Негово Високопреосвещенство Пловдивски митрополит Николай по случай храмовия празник и юбилейната годишнина – Божието благословение и Неговата велика милост и общението със Светия дух да бъдат с всички вярващи, да има мир и благоденствие в семействата. От свое име архимандрит Висарион благодари на църковното настоятелство и лично на председателя свещеник Георги Атанасов за поканата да възглави на празника светата Литургия. Поздрави хористите от храм„Св. вмчк. Георги Победоносец“ в Смолян за ангелогласното им пеене. „Честит и благословен празник“ пожела на богомолците и призова: „Господи, благослови всички нас да живеем във вярата, да крепнем в надеждата, да пребъдваме в любовта!“
Трогнаха думите на отец Георги Атанасов към архимандрит Висарион: „Искам да благодаря, че за храмовия празник и 160-годишнината на нашия храм Вие помогнахте с наставления, с поучения, упътване и украса. Нека Бог да Ви укрепи десницата, да Ви укрепи душата, да Ви укрепи мисълта! Винаги така да бъдете близо до нас, както досега сте загрижен и ни показвате път за спасение!“
След като архимандрит Висарион призова по молитвите на свети великомъченик Димитър Мироточиви Чудотворец Бог да ни помага, да ни пази и благодатно да укрепваме в добрите дела, забиха празнично камбаните, а духовниците и хорът изпълниха „На многая лета!“
Росица Примовска