„Синята планета“ апелира територията на Родопите да бъде защитена по смисъла на Закона
За да се съхрани уникалното природно богатство, сдружение „Синята планета“ настоява правителството незабавно да започне отново процедура за създаване и обявяване на природен парк „Родопи“.
Повече от 30 години съществуват планове за създаване на защитени територии в тази уникална планина. Необяснимо е защо това не се е случило досега, при положение че още от 1994 г. „Националната Стратегия за опазване на Биологичното разнообразие“ поставя Родопите като приоритет, веднага след трите съществувущи парка – Рила, Пирин и Централен Балкан, съобщават от сдружението.
Създаването на природен парк „Родопи“ ще защити уникалната природа от застрояване и нерегулирано обезлесяване с последваща ерозия. Територията е много слабо населена и благодарение на това в Западните Родопи се е развило значително многообразие от животински и растителни видове, а в съществуващите гори растат някои много стари дървета. Голямата заплаха идва от нелегалния дърводобив, слабия контрол и заменките на гори в района на Смолян за изграждане на ски зони, смятат от сдружението.
Екологичната стойност на Родопския регион е била обстойно документирана в редица публикации и изследвания. Тук са представени голям брой реликтни, ендемични, редки и защитени видове. Териториите се отличават с високо многообразие на ландшафта и микроклимата и съдържат значителен брой екосистеми, вариращи от езера, блата, торфища, реки и крайречна растителност до високопланински екосистеми запазили висока степен на свързаност и естественост, в това число девствени и стари гори, припомнят от “Синята планета”.
Оттам припомнят, че по-голямата част от Родопите е покрита с именно такива гори. Те са запазили характеристиките на първичните гори които са покривали Евразия след края на последния ледников период преди около 12 000 години. Всички видове европейски горски екосистеми се срещат в Родопите – от бореалните иглолистни видове до вечнозелените склерофилни растения от средиземноморски тип. В българската част на Родопите съществуват общо 14 резервата, които нямат никакво буферно пространство за по-добра защита.
“Безценното природно богатство на Родопите трябва да бъде защитено от апетитите на дърводобивни и строителни компании, а нерегламентираните действия да бъдат незабавно спрени. Сдружение„Синята планета“ апелира територията на Родопите да бъде защитена по смисъла на Закона за защитените територии, но непосредствена цел да бъде постигането на баланс между целите на консервацията и социалните и икономически нужди на населението”.
Повишаване на стандарта на живот на местното население чрез въвеждане на дейности, съвместими с принципите на устойчивото развитие, трябва да бъде първостепенен приоритет, а териториите с установена и важна за региона икономическа дейност с надморска височина до 600 м да останат в буферни зони или извън границите на парка, заявяват от сдружението.