Данъчните стартират прилагането на нова методика за проверка за укриване на обороти и манипулиране на касови апарати.
Целта е едновременно да се проследи дали се отчитат реалните обороти на съответния обект и дали не се манипулира фискалното устройство с цел „изчистване" на част от отчетените приходи в края на работния ден.
В хода на проверките данъчните ще правят контролна покупка от даден търговски обект, като не се легитимират веднага, а изчакват да мине известен период от време. След една-две седмици, заедно с касовата бележка за контролната покупка, инспекторите ще отиват в магазина и ще проверяват дали съответната транзакция е отразена на контролната лента на касовия апарат.
От НАП припомнят, че законодателството предвижда копие на всяка отпечатана бележка да се съхранява на контролна лента на съответно фискално устройство.
Ако бъде установено „заличаване" на данни, търговският обект преминава в т. нар. „постоянно наблюдение" – данъчен служител присъства в търговския обект през целия работен ден в продължение на дни или седмици.
От агенцията съобщиха, че в дните на наблюдение оборотите на търговците се увеличават от 5 до 10 пъти. Продължителното наблюдение дава право на НАП да докаже по време на ревизия, че отчетените в присъствието на инспектор обороти са реални и да се поиска плащането на данъци за укрити обороти в миналото.
След въвеждането на дистанционната връзка на всички касови апарати с НАП, подобни възможности за „изтриване" на част от оборотите на търговските обекти, ще бъдат сведени до минимум. Това е така, защото приходната агенция ще има достъп в реално време до касовите апарати на всички магазини.