Д-р Андрей Кехайов
Никой не иска да признае основните проблеми, които съществуват в системата на здравеопазването. Нека да не се прикриват съществените и да се отклонява вниманието например със закона за тютюнопушенето, коментира пред Фрогнюз д-р Андрей Кехайов, президент на ЮЕМФ и председател на сдружение “Български лекар”.
Д-р Кехайов, кои са актуалните теми, с които се занимавате тези дни?- От четвъртък до понеделник в Латвия ще се проведе Първи конгрес на руско говорящите страни. Конгресът е посветен на младите лекари. Водещи имена от Русия, Латвия, Беларус, Украйна ще бъдат лектори, които ще говорят по въпросите свързани със специализирани теми в областта на травматологията, хирургията, онкологията. България бе поканена и аз ще водя делегация от 10 човека, между които има и мениджъри на лечебни заведения. В делегацията са включени и лекари без специалност от различни точки на страната.
Кои са най-наболелите проблеми, които тегнат над младия българския лекар?
Проблемите на младите лекарите, в това число и българските, като цяло са сериозни. В последните години не се прави необходимото по отношение на специализацията и квалификацията им. Необходимо е да се обърне особено внимание на лекарите, завършващи висшето си образование. Миграцията на лекарите се превръща в основен проблем за много страни, не само за България, но при нас особено се задълбочава. Причините, разбира се, са комплексни, в това число и финансови.
Какви мерки са необходими за справянето с тях?
Трябва да се направи обективна оценка и преоценка на ситуацията в здравеопазването като цяло и в този контекст да бъдат набелязани краткосрочни и средносрочни мерки, които да предначертаят положителна перспектива, оттам и за цялото общество. В крайна сметка въпросът за кадрите и за тези, които работят в сферата на здравеопазването, се отнася до всички. Търсенето на индивидуално решение всеки лекар да намери своето място и професионална реализация в страните от Европейския съюз нито е правилно, нито трябва да бъде толерирано. Нужни са отговорни стъпки на всички институции, които формират политиката в системата на здравеопазването.
На какъв етап е здравната реформа и защо вече четири правителства отказват да я завършат?
Никой не иска да признае основните проблеми, които съществуват в системата. Що се отнася до промените, които трябва да се случат в здравеопазването, действително се изисква обективен анализ и ясна визия, за тези които формират политиката. Да не се прикриват съществените проблеми и да се отклонява вниманието например със закона за тютюнопушенето. Трябва да се гарантира достъп на населението до здравни услуги, да се осигури качествено медицинско обслужване и адекватно финансиране. Няма система, която да може да се развива без финансиране. Всички други приказки на депутатите са демагогия.
Беше ли извършено законово нарушение с отклоняването на милиарди от резерва на касата към общия бюджет от правителството на Борисов, или посегателството над здравеопазването е само морално?
По всички закони тези пари не могат да бъдат отклонявани за никакви различни цели от тези на здравеопазването. Последните дни чух ясни въпроси, отправени от сегашния министър Таня Андреева и от току що назначения директор на Националната здравноосигурителна каса Румяна Тодорова, за неправомерно отклоняване на 1 млрд. и 4 млн. лв. от средствата. Този въпрос трябва да бъде дискутиран. Да се разгледат документите и да се разбере защо е било позволено този ресурс да бъде пренасочен. Трябва да се отговори на въпросите кой е подписал тези средства и какво бихме могли в момента да направим. Надявам се, че дискусията ще продължи. Да се потърсят отговори от ръководството на Съсловната организация. За мен това меко казано е престъпление.
От години има напрежение между държавните болнични заведения и тези с частно участие. Как е уреден въпросът в развитите държави и можем ли да използваме примера им?
Проблемът е, че в условията на равнопоставеност и конкуренция е нормално да има справедливо преразпределение на средства. По-важното е да си дадем отговор какво точно се случва в здравната система, има ли устойчивост и как се разпределят средствата на различните нива на здравната система, а именно средствата по осигуряването на специализираната, първичната и доболничната помощ.
Достатъчен брой ли са болниците в страната ни? Министър Андреева преустанови откриването на нови преди въвеждането на здравната карта?
Не знам дали решението на въпроса е въвеждането на здравната карта и дали броят на лечебните заведения е много или малко, но очевидно се нуждаем от обективна оценка на ситуацията. В това число да бъде отчетена специфичността на определени региони. Въпрос на отговорна здравна политика е да се намерят механизмите за такава регулация, която да гарантира спокойствие в системата, да осигури възможност на гражданите да имат достъп до лечебните заведения.
-Извършват ли се политически чистки в ръководствата на болниците? Не е ли време проблемите в здравеопазването да бъдат издигнати над партийните интереси?
Критериите около които трябва да бъде построен изобщо мениджмънтът в здравеопазването, безспорно трябва да бъдат професионализъм и отговорност, а не политически. Ако не погледнем въпросите обективно и надпартийно, не само че няма да бъдат решени проблемите, но ще се задълбочават.
Подкрепяте ли антиправителствения протест? Отразява ли се по някакъв начин върху работата в здравния сектор?
Аз мога да коментирам протеста от 2007 г., който се проведе на пл. „Александър Невски”. Тогава в качеството си на председател на Българския лекарски съюз заедно с организацията на сестрите в България, дефинирахме, че има дълбока криза в българското здравеопазване. На този протест излязоха по данни на МВР около 10 500 лекари и сестри. Още след приемането ни в Европейския съюз ние изразихме свободно волята на гражданските структури и поставихме диагнозата на българското здравеопазване. Още оттогава проблемите не са намерили разрешение. – Каква е вашата позиция относно отстраняването на Пламен Цеков като управител на НЗОК? Подкрепяте ли твърденията на левицата за непрозрачност и лошо финансово управление на касата?- Не се чуха убедителни аргументи за неговото освобождаване. Тези, които формират политиката, в това число и българският парламент, трябва да познават добре законите. Фактът, че е подадена жалба до Конституционния съд о повод неговото отстраняване, означава, че са допуснати определени слабости. Проблемите, които съществуват днес в НЗОК съществуваха и преди 5 г. Те не са по-сериозни отколкото бяха. Проблемите възникват сега, защото не бяха решени тогава, когато ние ги поставихме. Затова не трябва да се търси персонална вина.
Какъв ще е акцентът на Четвъртия международен медицински конгрес, който ще се проведе между 11-15 септември в Порторож, Словения?
Това ще бъде изключително сериозен конгрес на лекарите от Югоизточна Европа с водещи специалисти по основни социално значими заболявания. Конгресът се провежда за четвърта поредна година при особено голям интерес и оценката, която получихме от Европейската акредитационна комисия от Брюксел, е потвърждение за високото ниво. За наше удовлетворение интересът на лекарите също е изключително висок. Темите са в областта на онкологията, кардиологията, трансплантацията на органи, както и въпросите, касаещи здравните системи в тези страни.