Бюрото по труда в Смолян предлага различни програми и възможности

Бюрото по труда в Смолян предлага различни програми и възможности

Предлагаме различни възможности и програми в Бюрото по труда, каза директорът на бюрото в Смолян Снежана Орлова по време на местна конференция в Смолян по проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", който агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК).

Тя представи обучения, изпълнявани по линия на Националния план за възстановяване и устойчивост. Обучения за DI-GI умения и компетенции от инвестиция за "Предоставяне на обучения за дигитални умения и създаване на платформа за обучение на възрастни“ се реализира в рамките на Плана и се финансира от Европейския съюз посредством „Следващо поколение ЕС“ - с обща стойност от 327 414 329.81 лв., разясня тя.

Основната цел на този компонент (2) е повишаване на дигиталните умения и компетенции на българите в съответствие с новите потребности на пазара на труда и навлизането на дигиталните технологии в социално-икономическите процеси, което ще допринесе и за пълноценно участие в дигиталната трансформация на социално-икономическия живот, предаде БТА.

Агенцията по заетостта чрез служителите си в Дирекции „Бюро по труда” ще осъществява информиране, мотивиране и насочване за включване в обучение на регистрирани безработни или заети лица, също така ще консултира и работодателите за възможностите да насочат и мотивират персонал си към включване в обучения, уточни Орлова.

Чрез изпълнението на този компонент Агенцията ще даде възможност за включване в обучения за придобиване на базови и надбазови дигитални умения на безработни и заети лица, както и възможност за валидиране на цифровите умения. Предоставените обученията ще се извършват чрез ваучерен механизъм, добави тя.

Всички безработни лица, регистрирани в дирекция „Бюро по труда“ и заети лица, които имат ниско равнище или нямат дигитални умения или компетенции, могат да се включат в курсове за придобиване на цифрова компетентност базово и средно ниво. Всяко одобрено лице може да получи по един сертификат за базово и един за средно ниво. При включване в присъствена форма на обучение безработните лица имат право да получават стипендии за всеки присъствен ден с продължителност не по-малко от 6 учебни часа, както и средства за покриване на транспортни разходи, ако обучението се провежда извън населеното място по местоживеене, разясни Орлова.

Проект „Квалификация, умения и кариерно развитие на заети лица“ е финансиран от Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 - 2027, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд+ и има за цел да предостави подкрепа за професионално развитие и гъвкави възможности за обучение, както и за повишаване на професионалната квалификация и уменията, в това число и дигиталните на заети лица, включително и на самостоятелно заети лица, като се очаква да обхване най-малко 13 900 участници. Общият бюджет на проекта е в размер на 50 000 000,00 лв., а допустими за участие в проекта са заети, включително и самостоятелно заети лица, добави директорът на Бюрото по труда в Смолян.

Проект „Започвам работа“ е финансиран от Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 - 2027, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд+ и има за цел да бъде осигурен цялостен пакет от мерки, насочени към интеграция на пазара на труда на неактивни и безработни лица с акцент върху лица в неравностойно положение. В рамките на Компонент 2 „Обучение“ ще бъде предоставена възможност за изпреварващо обучение на кадри на база на идентифицирани потребности от работодатели, както и за сектори, посочени в различни стратегически документи. Целта е да бъдат обучени лица, които да задоволят потребностите на работодателите в сектори, където е идентифициран недостиг на кадри. Бюджетът е в размер на 42 млн. лв., а периодът на изпълнение до края на 2026 г., информира още Орлова.

Изпълнява се и проект „Младежка заетост +“, който се реализира по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027, Приоритет 3: „Насърчаване на младежката заетост“. Основната цел на Проекта е да се повиши конкурентоспособността на младежите на възраст от 16 до 29 години включително чрез осигуряване на възможност за стажуване, обучение по време на работа, осигуряване на заетост или включване в обучение за придобиване на „меки“ умения при работодател, което ще улесни преходът от образование към заетост и едновременно с това ще доведе до натрупване на ценен професионален опит у тях, необходим за заемане на свободни работни места, заявени от работодателите, каза още тя.

Вирни се горе