По повод 150 години от рождението на Гоце Делчев – един от най-значимите български революционери, отдел „Читалня” подготви и подреди изложба във фоайето на Регионална библиотека „Николай Вранчев”- Смолян.
Със снимков и текстови материал са представени биографични и документални данни за живота и делото на народния герой, водач и идеолог на Българските македоно-одрински революционни комитети. Светлият му образ и героизъм са събудили въображението на много писатели, историци, изследователи, които са го увековечили в своите научни трудове и творби. Част от тях могат да бъдат намерени във фонда на библиотеката и са на разположение на читателите.
Георги (Гоце) Николов Делчев е роден на 23 януари, 1872 година в Кукуш (тогава в Османската империя, днес Килкис, Гърция, в семейството на Никола и Султана Делчеви. Той е третото от девет деца и първият син в семейството. Учи в българско униатско начално училище, а след това в българската екзархийска прогимназия в родния си град. През есента на 1888 година баща му го изпраща в Солунската българска мъжка гимназия „Св. Св. Кирил и Методий”. През 1891 г. постъпва във Военното училище в София, но заради участието му в социалистически кръжок е изключен само месец преди дипломирането му. В резултат той решава да се бори за свободата на Македония.
Гоце Делчев определя себе си, както и славянското население в Македония и Одринско като българи. Приблизителна характеристика за неговите променящи се политически възгледи дават следните мисли: „Гръцките свещеници и учители са пречка за нас. Дойде време да работим за България, понеже ние всички сме българи. Трябва да работим за България, защото тя ще дойде и ще ни помогне да отхвърлим османската власт.”