Балканите са далеч от създаването на общ туристически пул

Балканите са далеч от създаването на общ туристически пул

За туристи от далечни страни, които са избрали да почиват в страните от Балканския полуостров, вече се предлагат комбинирани оферти: екскурзии по Дунав, винени турове, city-breaks (краткотрайни градски посещения. Въпреки това регионът ни е много далеч от създаването на общ балкански туристически пул, главно заради липсата на единни стандарти на качество.

Това стана ясно в Белград, където продължава годишният конгрес на Международната хотелиерска и ресторантьорска асоциация, съобщиха от Съюза на инвеститорите в туризма (СИТ). Основна тема на дискусиите са състоянието на туристическата индустрия и възможности за партньорство на Балканския полуостров.

На въпрос на Соня Колтуклиева, главен секретар на СИТ, за националните бюджети за промоции и реклама Мариян Хрибар, генерален директор на Министерството на икономиката на Словения отговори: „Страната харчи годишно по 10 милиона евро – това представлява 0,6% от годишните постъпления от туризъм в държавния бюджет. Въпреки кризата, само през миналата година заетите в туристическата индустрия са нараснали с 1200 души. За получаването на 2 и 3 звезди собствениците се категоризират сами, попълвайки данните си в електронна база, която се изпраща по Интернет в министерството на икономиката. Така се пестят време и средства на администрацията.”

Иво Маринов, заместник-министър на икономиката, енергетиката и туризма обясни, че в туристическата индустрия у нас са заети 500 000 души, бюджетът за реклама и промоции е около 9 милиона евро, които се получават от държавния бюджет и европрограми. Той съобщи, че през миналата година спадът в туризма е бил 2,4%.

Небойша Попович, заместник-министър на туризма на Черна гора посочи, че бюджетът на страната за реклама е 2 милиона евро. През последните 9 години е била приватизирана 90% от туристическата база, така че частните инвеститори участват в промотирането на страната наравно с администрацията.

Горан Петкович, държавен секретар на Министерството на икономиката и регионалното развитие обясни, че държавата предоставя на Националната туристическа организация малко под 2 милиона евро годишно. Според него е погрешно всички претенции за развитието на туризма да се насочват към правителствата – частните инвеститори трябва да изискват от тях достатъчно добри закони и поднормативни актове, но да се грижат за обучението на персонала, да създават добри интернет страници на хотелите си, да отделят пари и грижи за маркетинга. В сръбския парламент е внесен нов закон за туризма, който да сведе до минимум разрешителния режим за туроператорите и хотелиерите.

Според Джефри Липман, съветник на генералния секретар на Световната туристическа организация рекламата и промотирането на дестинациите не е само въпрос на пари, а на творческо отношение и точен маркетинг на пазарите. „Рекламира се продукт, достатъчно добър продукт, за да не останат разочаровани потребителите и за да не си хвърлите парите на вятъра”. Той смята, че интернет е най-евтиният и ефективен начин за реклама.

В Белград продължават дискусиите за балканското сътрудничество с участието на представители на хотелиерските и ресторантьорските асоциации на Сърбия, Македония, Черна Гора, Босна и Херцеговина, Хърватска. България е представена от Благой Рагин, председател на БХРА.

Вирни се горе