Трябва ли да даваме бакшиш? Кога е уместно, къде и по колко?
В България клиентите оставят бакшиш не по задължение, а просто защото са доволни от обслужването.
Но какви са навиците и традициите в другите страни?
На тези въпроси отговаря DW в обширен материал. Класическите места, на които винаги е уместно да се дава бакшиш, са ресторантът и кафенето.
В повечето страни приетата сума е до 10% от сметката. Има обаче и някои кътчета по света, например САЩ, където се оставят дори до 20%.
Но ако не сте доволни от обслужването или пък в супата ви има косъм, може да накажете сервитьора, като го лишите от малкия дар или дори да изразите гласно недоволството си.
Бакшиш е прието да се дава и в добрите хотели. По-скоро дори е задължение на госта да се “отблагодари” на пиколото, който носи багажа. Камериерката също се радва на отдадената благодарност, дори и сумата да е малка.
Получават ли “бакшишите” бакшиши?
Прякорът на таксиметровите шофьори всъщност дава точен отговор на този въпрос. Те получават допълнително възнаграждение от 10%, а някои от тях дори се самообслужват като безцеремонно закръглят сумата поради "липса на дребни”.
Разбира се, за да предотвратите това, е особено полезно да имате точни пари да платите. Няма нужда да оставяте бакшиш на шофьора, ако той продължава да пуши през цялото време, минава на червено или пък ви помоли да не си слагате колана, защото е твърде мръсен.
Фризьорството също e професия, при която е възприето клиентите да се “отблагодаряват” за услугата. Разбира се, ако ви подстрижат по такъв начин, че не разпознавате дори и идеята на прическата, трябва да се замислите дали да платите, а за бакшиш не може да става и дума.
Но ако сте доволни от резултата, между 10% и 20% са напълно нормална допълнителна благодарност към основната цена.
Дават ли се бакшиши на хората, които чистят тоалетните? Така или иначе в повечето тоалетни вече има въведена задължителна такса.
Ако случайно попаднете на такава, в която даването на бакшиш все още не е задължително, а изцяло ваше решение, то погледнете първо дали тя е чиста и ако това е така, не пропускайте да оставите поне 50 стотинки.
Доволни ли сте от личния си лекар, също трябва да си помислите дали да не се отблагодарите поне веднъж годишно с бакшиш, например на Коледа.
Парите в брой са доста неуместни, но кутия бонбони или бутилка вино са чудесен знак за благодарност за добрите грижи през изминалата година.
Къде бакшишът е смятан за обида?
Ако сте някъде в чужбина, то знайте, че бакшишът от 10% винаги е уместен. Но ако страната, в която се намирате, е САЩ, не забравяйте да дадете поне 15%, дори 20% бакшиш, ако не искате да минете за стиснат.
Съвсем по друг начин трябва да подходите в арабските страни. Там чужденците плащат винаги доста по-висока цена от местните жители, така че ако плащате на таксиметров шофьор, задължително трябва да се пазарите за цената.
Ако успеете да я свалите на половина, не оставяйте бакшиш, тъй като той със сигурност е включен в цената.
Във Великобритания е съвсем официално принудителното взимане на бакшиш. То е отбелязано в касовата бележка като такса за обслужване и се плаща независимо дали искате или не.
В някои азиатски страни като Китай и Япония бакшишът е табу и дори може да се приеме за обида. Ако искате да изразите благодарността си, направете го не с пари в брой, а с малък подарък .