АРХИВЪТ НА СП. „РОДОПИ“, С ГЛАВЕН РЕДАКТОР НИКОЛАЙ ХАЙТОВ, СЪХРАНЕН В ДЪРЖАВЕН АРХИВ – СМОЛЯН

АРХИВЪТ НА СП. „РОДОПИ“, С ГЛАВЕН РЕДАКТОР НИКОЛАЙ ХАЙТОВ, СЪХРАНЕН В ДЪРЖАВЕН АРХИВ – СМОЛЯН

На 15 септември 2024 г. се навършват 105 г. от рождението на големия български писател, драматург, публицист акад. Николай Хайтов.

В Държавния архив – Смолян е съхранен архивът на сп. „Родопи“, чийто главен редактор, през целия период на издаването му от 1966 до 1994 г. е писателят Николай Хайтов.

Още в уводната статия на първия брой на списанието, то е определено от редакционния колектив като месечно обществено-политическо, научно-популярно и литературно списание... за нашите дивни Родопи и за хората в тях. Списанието се печата в София, но отразява живота на хората от всички краища на Родопите – Велинградско, Гоцеделчевско, Смолянско, Кърджалийско, Благоевградско, Хасковско, Златоградско…В продължение на почти 30 години, екипът на списанието обхожда стотици населени места и отразява житейски истории. Освен статиите представящи отделни селища – ежедневните злободневни проблеми, икономическите и битовите промени в тях, се публикуват художествени и изследователски статии за миналото и историята на Родопите, за фолклора, бита, традициите, културата, говора, поминъка, занаятите, нравите и обичаите на местното население. Хайтов държи родопчани не само да четат, но и да пишат в списанието. Той с радост публикува техните материали и така ги амбицира сами да търсят интересни теми и да ги разработват. Списанието събужда у хората интереса към миналото. Десетки родопчани започват да проучват своите корени, запалени от публикациите. В сп. „Родопи“ се изявяват не само краеведите. Публикуват се стихотворения, разкази, очерци, есета, интервюта, информации за културни събития, всички придружени със снимки и карикатури. Отделните публикации са обединени в рубрики, чийто брой се изменя през годините. Рубриките са: Публицистика, История и етнография, Проблеми, Дискусии, Езикови бележки, Фолклор, Литература, Изкуство, Хумор и др. Една от най-колоритните рубрики в списанието се нарича „Сладкодумци“. Там са помествани весели истории, разказани от читателите на характерния родопски диалект. Във всеки брой на списанието, в рубриката „Времето в образи“ се публикуват уникални стари снимки.

Всяка година се организират обсъждания на тематиката на списанието, които се провеждат в различни селища на Родопите. Тези срещи спомагат и за проучване на читателските мнения и интереси. На тях присъстват читатели и дописници на списанието, представители на обществени и политически организации.

През 80-те и началото на 90-те години на миналия век Николай Хайтов често посещава Държавния архив в Смолян. През 1984 г. Архивът откупува част от документалния фонд на списанието. При това първо постъпление са предадени материали от изследователската и публикаторската дейност на свещ. Константин Канев, Никола Жалов и Станислав Сивриев, които в последствие са отнесени към личните им фондове. Постъпват и диапозитиви и негативи на фотографа Крум Савов, които също са отнесени към личния му фонд.

В началото на 1993 г. между Държавен архив – Смолян и редакцията на списанието е сключен договор за предаването на документалния архив на списанието. При едно от последните си посещения Хайтов предава цялата документация на сп. „Родопи“ – всички ръкописи и машинописи, публикувани и непубликувани на страниците на списанието. На 16 февруари 1993 г. в Държавния архив – Смолян е открит фонд № 1362 – Редакция на списание „Родопи“. Фондът съдържа 243 архивни единици с документални материали за периода 1899-1989 г.

Документите във фонда са разделени в четири основни раздела:

Материали от ръководната дейност на списанието – писма, докладни записки и информации по създаването и дейността на списанието; годишни планове и отчети; протоколи на редколегията; протоколи от проведени обсъждания на списанието в различни родопски селища.

В следващия раздел са включени тематичните планове и предложения за рубрики, както и за цялостното подобряване на работата на списанието; статии и писма на читатели, с приложени материали за селища от Родопите, непубликувани в списанието, но съдържащи интересни исторически и етнографски данни.

В раздела „Издателска дейност“ са включени: исторически проучвания, изследвания, сведения и спомени на възрастни хора за миналото на селищата в Родопите; за родовете; за живота, обичаите, традициите, поминъка; родопски народни песни, пословици и поговорки; спомени за Балканската война. В раздела са включени и ксерокопия на документи, с данни за гоненията, на които е подложен капитан Петко войвода – протоколите от проведени разпити, дознание с данни за мъченията, преписи на писма от капитана и съпругата му до Народното събрание, Варненския окръжен прокурор, Варненско градско управление и др. При нас се съхраняват и писмата на зрителите, изпратени до редакцията на сп. „Родопи“, по повод излъчването на филма за капитан Петко войвода.

Съхранени са множество автобиографии и биографии; поселищни проучвания и монографии; родопски легенди, предания, разкази; преводи на османотурски документи, съхранявани в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методи“ и Народна библиотека „Иван Вазов“ – Пловдив, с данни за селища в Родопите и др.

Четвъртият раздел – това са документи от финансово-счетоводната дейност – щатните разписания, както и финансовите планове, и отчети на списанието.

Списание „Родопи“ е една панорама на живота на Родопите като цяло. То е много богат изворов материал за историята на планината и е важен исторически източник за краеведите и изследователите на родопската история. Изключително щастливи и горди сме от факта, че волята на академик Хайтов по отношение на архива на списание „Родопи“, е била, че мястото му е тук – в Смолянския държавен архив.

Милка Матушева,

началник на Държавен архив – Смолян

Анотация на снимката:

Среща в Бачковския манастир на редколегията на сп. „Родопи“ и творческият колектив, 1980 г.

На снимката: Николай Хайтов, Йордан Йорданов, проф. Страшимир Димитров, доц. Стайко Кабасанов, поетът Никола Гигов, Русин Гинев, писателите Георги Пашев, Спас Попов, отец Константин Канев, Андрей Печилков, Илия Зоински, Христо Даскалов, свещеници от Бачковския манастир и др.

ДА-Смолян, фонд 884, оп. 2, а.е.22, л.4

Вирни се горе