В тропара, който се изпълнява в църквата на Богоявление, се съдържат обобщени истината и смисълът защо векове наред тържествено и докосващо сърцето се празнува Богоявление – Кръщението на нашия Спасител: „Когато Ти, Господи, се кръщаваше в Йордан, откри се поклонението на Св. Троица; защото гласът на Отца свидетелстваше за Тебе, като Те нарече възлюбен Син; и Духът във вид на гълъб потвърди верността на словото. Христе, Боже, Който се яви и просвети света, слава на Тебе!” От този ден Иисус Христос започнал да проповядва Божието слово, актуално и спасително и днес за целия свят.
Архиерейският наместник на Смолянска духовна околия Негово Високопреподобие архимандрит Висарион и тази година отслужи празничната света божествена Литургия за Светото Богоявление в катедрален храм „Св. Висарион Смоленски“ в Смолян, а след това пред храма и Великия Богоявленски водосвет. Заедно с него съслужиха свещеник Иван Марински от храма, помагаха петима иподякони Валери, Георги, Красимир, Тодор, Емил, певиците Живка, Веска и др. И в двете празнични последования се възпява славното събитие. В Жития на светиите е посочено: „При кръщението на Иисуса Христа се възвестила на света тази велика тайна, за която Старият Завет само загатвал – тайната на Божествената Троица. Отец се явил на нашия слух, Духът се явил на човешкото зрение, а Синът – на осезанието ни в многогодишното Си общуване с човеците. Отец изрекъл Своето свидетелство за Сина, Синът се кръстил, а Светият Дух като гълъб летял над водата. Чрез свидетелството на Йоан: “Ето Агнецът Божи, Който взема върху Себе Си греха на света” (Йоан 1:29) и чрез кръщението на Иисус беше показана Христовата мисия на света и посочен пътят на нашето спасение. А именно: с потопяването в Йорданските води Господ взе върху Себе Си греховете на човешкия род и умря под неговото бреме, а излизането от водата показва Неговото оживяване, Неговото възкресение. И в нас трябва да умре чрез светото Кръщение старият греховен и прокълнат човек и да излезем от свещения купел като наново оживели, очистени, обновени и възродени.“
Преди освещаване на бойните знамена на 101 Алпийски полк , на 21 Пехотен средногорски полк, освободител на Родопите по време на Балканската война, и на Трети охранителен взвод, участвал в мисия в Афганистан, и поръсването на бойци и миряни със светена вода архимандрит Висарион поздрави всички с това славно Божие събитие в историята на човечеството. В молитвите си призова Бог да разпали в сърцата ни мир и любов към нашето Отечество, към нашия мил народ и неговите съдбини, в които участваме. Да бъде честита и славна тая земя, в която видяхме светлина и живот, в която отраснахме и където от Божията благодетелна ръка приехме толкова милости и благодеяния.
Поздравителни слова произнесоха областният управител Недялко Славов и кметът на община Смолян Николай Мелемов .
След това архиерейският наместник под звуците на празничен камбанен звън поведе шествието от храма към река Черна, за да хвърли ритуално Христовия кръст. Той бе уловен от 32-годишния смолянчанин Христо Герджиков. По традиция архиерейският наместник архимандрит Висарион хвърли още два Богоявленски кръста – в Широка лъка и в епархийския манастир над Смолян „Свети Пантелеймон“.
Архиерейска наместничество – Смолян
Снимки: Георги Гаджев