Адвокати се обявиха против изискването да докладват на ДАНС
Новият закон за мерките срещи изпиране на пари изкара адвокатите и в Смолян на протест. Според разпоредбите му те ще са задължени да обучават служителите си да разпознават евентуално пране на пари. Другото задължение е да докладват на ДАНС за съмнителни финансови операции. Според адвокатите това е нарушение на конституцията и закона, които казват, че са задължени да пазят тайната на клиента. Тази информация е под особена закрила на закона. Новият закон опитва да превърне адвокатите в доносници, което е абсурдно, според колегията. Адвокатите от Смолян излязоха днес на протест пред съдебната палата в Смолян.
С обръщение до медиите те изразиха несъгласието си с така приетите изменения в правната уредба, касаеща мерките срещу изпиране на пари, обективирани чрез промени в ЗМИП и приемане на правилника по неговото прилагане.
Ето и пълния текст на ОБРЪЩЕНИЕТО:
"В деня на Апостола на Свободата, ние членовете на Адвокатска колегия – Смолян, почитаме светлото му дело и считаме за наш дълг да пазим завещаната ни свобода, която трябва да използваме за градеж и съзидание. Именно спазвайки заветите на Левски, категорично се противопоставяме срещу всеки опит за погазването на свободата и принципите на правовата държава, като с настоящото обръщение изразяваме несъгласието си с така приетите изменения в правната уредба, касаеща мерките срещу изпиране на пари, обективирани чрез промени в ЗМИП и приемане на правилника по неговото прилагане. Същите са пряко посегателство срещу правата на гражданите. Ние считаме, че обнародваният в ДВ, бр. 27 от 27 март 2018 г. Закон за мерките срещу изпирането на пари не съответства на Конституцията на Република България, на Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи и не транспонира в пълнота Директива (ЕС) 2015/849 на Европейския парламент и на Съвета от 20 май 2015 година за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма, като пропуска да даде важни гаранции на гражданите срещу нарушаване на поверителността в отношенията им с адвокат. В точка 10 от преамбюла на самата директива е налице изключение, според което лица упражняващи адвокатска професия не са длъжни докладват информация, която им е станала известна по повод на предоставена защита или оценка на правно положение на клиенти.
Според Конституцията на Република България, адвокатурата е свободна, независима и самоуправляваща се. Тя подпомага гражданите и юридическите лица при защитата на техните права и законни интереси – (чл.134, ал.1 КРБ). Закона за адвокатурата вменява на всеки един от нас редица задължения, в това число да пазим тайната на своя/ите клиенти без ограничение във времето, също така нямаме право дори и като свидетели да разкриваме обстоятелства, които са ни били поверени в качеството ни на адвокати от наши клиенти или от друг адвокат относно клиент. Всеки един от нас е положил клетва да защитава с всички допустими от закона средства правата и законните интереси на доверителите му и на подзащитните му, както и ДА НЕ ИЗДАВА ТАЙНИТЕ ИМ. Има едно фундаментално и трудно изграждащо се отношение между адвоката и клиента, наречено ДОВЕРИЕ. Без доверието на клиента адвокатът не може да свърши работата си, която му е възложена, не може да окаже необходимата защита и не може да даде правилния и полезен правен съвет. Ето защо с настоящия протест изцяло се противопоставяме на приетата правна уредба, като считаме, че същата следва да се приведе в съответствие с принципите на правотата държава и да гарантира защита правата на гражданите.
Позовавайки се на непосредственото действие на разпоредбите на Конституцията (чл.5, ал.2, чл.30, ал.5 и чл.134 от КРБ) НИЕ ЩЕ ЗАЩИТАВАМЕ КОНСТИТУЦИОННО ГАРАНТИРАНИТЕ ПРАВА НА ДОВЕРИТЛИТЕ НИ и ОТКАЗВАМЕ ДА ПРИЛАГАМЕ ЗАКОНА, КОЙТО ГИ НАРУШАВА и ОГРАНИЧАВА.