Адвокатска колегия – Смолян с ново ръководство
На кратка церемония на 17.02.2022 година се състоя встъпването в длъжност на новоизбраното ръководство на Адвокатска колегия – Смолян, като символично старото ръководство посрещна новоизбрания Адвокатски съвет.
Същият е избран на проведените на 29.01.2022 година и 06.02.2022 година избори на органи на Адвокатската колегия – адвокатски съвет, контролен съвет, дисциплинарен съд и председател на адвокатската колегия.
На същите за председател на Адвокатската колегия е избрана адв. Елена Димитрова Даскалова-Радева, а за членове на Адвокатския съвет адвокатите: Нелия Янкова-Маринова, определена за Секретар на Адвокатския съвет, Бойко Младенов Младенов, определен за заместник председател, Анастас Иванов Анастасов, Димитър Стоянов Марев, Недка Василева Пакулева и Шинка Андреева Щинкова.
Една от основните линии в дейността на новия Адвокатски съвет ще бъде насочена към обсъждането, заемането и отстояването на активни позиции във връзка с принципите и структурата, на които следва да бъде подчинен новия устройствен закон на адвокатите, като в продължение на усилията до момента, новото ръководство на колегията ще отстоява:
1.Утвърждаването на свободна, независима и самоуправляваща се адвокатура, която се води от принципа на върховенството на правото, и която е:
Единна в конституционната си функция на защита правата на гражданите и стопанските субекти;
Децентрализирана в решаване професионалните проблеми на адвокатите, според спецификата на всяка колегия;
Коректив на порочните практики в съда, прокуратурата, изпълнителната и законодателна власт.
2.Активна и всеотдайна работа за възвръщане на достойнството на българските адвокати при отстояването на мисията на професията, както и за почтеност и професионализъм в дейността на адвокатите;
- Пряко избирателно право на всеки български адвокат, с възможност за електронно гласуване и формиране на органи, които да бъдат
представителни за цялата адвокатска общност, чрез представителност на всяка адвокатска колегия в органите на управление на национално ниво.
5.Въвеждане на възможност за съдебен контрол на актовете на адвокатурата, с които се регулира упражняването на професията адвокат, включително и актовете, с които се налагат дисциплинарни наказания на адвокати (към момента съдебен контрол е предвиден единствено и само за дисциплинарни наказания на адвокати, включени в ръководни органи на адвокатурата).
6.Връщането на Общото събрание на адвокатите от страната мястото му на върховен орган на българската адвокатура, който определя нейните политики и цели, упражнява контрол върху работата на ВАдвС и приема неговия бюджет.
Освен усилията в горната област, насочена към приемането на модерен и отговарящ на нуждите на времето Закон за адвокатурата, ръководството на Адвокатска колегия-Смолян си поставя общи приоритети като:
Изграждане на общност от почтена, етична, морална и професионално компетентна адвокатура, която да си върне доверието и уважението на нашите съграждани;
Усилена работа за утвърждаване на етичните правила и норми в отношенията между всички представители на юридическата професия, както и с органите на правораздавателната система, държавните и общински структура;
Като основни участници в процеса на правораздаване, да работи за активна роля на българската адвокатура в осъществяването на такава съдебната реформа, която да осигури на гражданите компетентен и независим съд, справедлив и модерен процес, както и независима, професионално подготвена и обективна прокуратура.
Защитата на правата на адвокатите пред органите на правораздаване, местните органи на изпълнителната власт и структурите на държавната администрация. В тази посока усилията ще са насочени към подобряване диалогът и взаимодействието с административните ръководители на съдилищата, структурите на централната и местна власт, както и с останалите юридически професии, така че институциите да оказват дължимото съдействие и уважение на адвокатите при изпълнение на техните функции.
Важна насока на работа на бъдещото ръководство на АК-Смолян ще бъде и широка медийна активност по важни теми за гражданите, така че Адвокатурата да бъде реален коректив на порочните практики в съда, прокуратурата, изпълнителната и законодателна власт чрез създаване на обществена нетърпимост към горните прояви.