Завишават глобите за родители, които не пращат децата си на детска градина. Сегашната глоба от 200 лева със законодателни промени ще бъде вдигната на 2500 лв, съобщи в парламента образователният министър Сергей Игнатов.
Родителите, които нямат пари да платят глобата, ще полагат обществено полезен труд, добави той.
Министърът участва в кръгла маса, водена от заместник-председателя на парламента Анастас Анастасов за изпълнението на програмата на правителството на ГЕРБ в направление „Развитие на човешкия капитал".
Сергей Игнатов заяви категорично, че 5-годишните деца задължително трябва да ходят на детска градина и подчерта, че в Белгия, например, това се отнася за децата от 3-годишна възраст.
Той изтъкна, че въвеждането на задължителната подготовка на децата за училище има за цел да гарантира на всяко дете равен старт в първи клас. Другата цел е социализация, добави министърът.
По думите на Игнатов проектът поставя началото на гражданското образование на българските деца. „Българските деца ще се учат да уважават другите, да приемат и разбират различните", добави министърът.
Министърът съобщи, че е изпратил писма до кметовете на общини за готовността им да приложат промяната и съобщи, че между първо и второ четене на закона предстоят промени, за да бъде по-ефективен старта на новата мярка.
Родителите няма да плащат такси, ще плащат само храната за децата си до 2 лв. на ден, съобщи още Игнатов и уточни, че 50 ст. се поемат от държавата, тоест ангажиментът на родителите е да доплащат по 1,50 лв. на дете за храна дневно.
Игнатов съобщи още, че започват преговори за осигуряване на средства по еврофондовете за част от заплатите на учителите.
Заместник-министърът на труда и социалната политика Валентина Симеонова е категорична, че аргументите, че децата ще бъдат лишени от игра не са състоятелни, защото играта ще е част от подготовката им за училище.
Симеонова съобщи, че е в ход проект, финансиран от Световната банка на стойност 40 млн. евро, който е свързан с инвестиции от ранното детство и е насочен към социалното включване. „Ще дадем шанс на общините да защитят проекти, в които да се прилага този подход и да се осигури на децата достъп до образование", съобщи тя.
Общините, които имат недостиг на детския ясли и градини ще могат по линия на този проект да изграждат социална инфраструктура, а тези с достатъчно детски заведения – да се ангажират с развитието на социални, образователни и медицински услуги, съобщи още Симеонова.