През изминалата 2023 година на територията на област Смолян са регистрирани общо 704 произшествия, от които 348 са пожари, 305 аварийно-спасителна и техническа помощ, 27 оказване на помощ на други служби и 24 са лъжливи сигнали за тревога.
От общия брой пожари, най-голям дял имат тези, възникнали в жилищни сгради - 170, в горски територии и земеделски земи в съседство с тях са 80, в транспортни средства – 15.
В произшествията са пострадали 8 граждани има и 2-ма загинали.
Най-често причините за възникване на пожари са небрежност при боравене с открит огън, късо съединение в електрическите инсталации, техническа неизправност и природни явления.
На територията на област Смолян в обекти, в които се осъществява държавен противопожарен контрол са възникнали само 16 пожара, което е 4,5% от общия брой.
ПРОТИВОПОЖАРНИ ПРАВИЛА ПРЕЗ ОТОПЛИТЕЛНИЯ СЕЗОН
През отоплителния сезон се увеличава опасността от възникване на пожари от непочистени комини и димоотводни тръби, както и от неизправни отоплителни уреди. В тази връзка от РДПБЗН-Смолян напомнят някои основни правила при експлоатацията на отоплителни уреди:
Отоплителните уреди и съоръжения трябва да се проверят, като всички неизправности се отстраняват незабавно, а ако това е невъзможно, уредите се спират от експлоатация.
Комините и димоотводните тръби трябва да се почистят от сажди и отлагания преди експлоатацията ѝм, както и периодично при необходимост през отоплителния сезон. Почистването на комините се разрешава само механично. Забранено е умишленото им запалване!
Локалните отоплителни уреди (печки) и димоотводните им тръби се поставят на разстояние, минимум 0.5 метра от горими материали, конструктивни елементи и мебели.
Отоплителните уреди се експлоатират върху негорима основа, а пред печките за твърдо гориво се поставя негорима подложка за ограничаване падането на въглени върху горимия под или настилки.
Да не се изхвърля неизстинала сгурия и жарава там, където има горими материали!
Газовите бутилки с пропан-бутан, трябва да преминат технически преглед в лицензиран сервиз. Необходима е проверка за изправността на редуцир-вентилите, уплътненията и на газопроводите. При неизправност, същите трябва да се подменят.
Електрическите инсталации в сградите се поддържат в изправно състояние. Недопустимо е подсилването на електрическите предпазители.
Включването на допълнителни електроуреди може да доведе до претоварване и възникване на пожар.
ВНИМАНИЕ:
Не се оставят без наблюдение включени отоплителни и електронагревателни уреди!
Не оставяйте сами в къщи и без наблюдение малки деца, а също така и възрастни хора! На децата ограничете достъпа им до кибрити, запалки и други огнеизточници, а на възрастните припомняйте постоянно мерките за безопасност.
При възникване на пожар, или изтичане на газ, незабавно напуснете помещението и се обадете на тел. 112!