Юбилеите са прекрасен празник, когато става дума за училище, събитието е изключително значимо, показателно и радостно. Ознаменуването на 100-годишното съществуване на просветното заведение, означава че един век то е било нужно, образовало е стотици деца и е допринесло за просперитета на населеното място, в което се намира.
Трябва да отбележим, че българско училище в горната махала на с. Райково (дн. кв. на Смолян) е имало и преди това. Местните краеведи сочат 1842 г. като година на създаването му. То се е помещавало в частна къща. Изследователите сочат като негова създателка учителката Рада Казалийска. По-късно занятията се провеждали в пристройка до православния храм „Св. Неделя“. През 1908 г. започва строежът на нова училищна сграда, който се извършвал изцяло с дарения от местните жители. Финансовите затруднения и последвалите Балкански войни (1912-1913), попречили на бързото му завършване. Едва през 1915 г. педагозите и техните възпитаници се нанасят в него. За времето си това е била една от най-хубавите училищни сгради в района.
През 1924/1925 учебна година, поради нарасналите нужди, прогимназията в Долно Райково се отделя от непълната смесена гимназия и се премества в Горно Райково. В летописната книга на училището е вписано, че това става точно на 16 октомври 1924 г., като прогимназията „…дойде при първоначалното училище Горна махала и образуваха заедно с него пълноразвито основно училище“, което продължава да съществува и до днес. Именно този 100-годишен юбилей се чества тази година.
Само 10 години след това сливане, в съчинение на възпитаничка от училището, публикувано във вестник „Цвят“ (издание на самото просветно заведение, за публикуването на ученически съчинения), четем: „В Райковското основно училище следват повече от 320 ученика. То е най-многолюдното в Пашмаклийски (дн. Смолянски) окръг. Учителите са 9 заедно с директора и повечето са местни хора.“
От същото издание научаваме, че близо 60 дечица от бедни семейства се хранят в безплатна трапезария към училището. В Държавен архив – Смолян е съхранена протоколна книга на подкомитета на безплатната трапезария, създадена от представители на известната фамилия Куцуоглу. Създадени са още Ученическо музикално дружество „Лира“, Ученическо православно християнско дружество „Св. Неделя“, съществуват и други детски и младежки формирования, със социална и патриотична цел.
С решение на Учителския съвет, вписано в протокол №13 от 17 юни 1937 г., за патрон на училището е избран княз Симеон Търновски. Сегашният патрон на училището – проф. д-р Асен Златаров е избран през 1947 г. Преди административните реформи по сливане на няколко населени места, сред които и с. Райково, в едно голямо населено място (1960 г.), просветното учреждение първоначално се е именовало Първо народно основно училище „Проф. Асен Златаров“ – с. Райково, Смолянско. След това, остава със същия патрон, но вече като Второ народно основно училище в обединения град Смолян.
През годините старата училищна сграда вече не може да поеме всички деца, поради нарасналите нужди и увеличения брой ученици и затова на 12 авг. 1963 г. започва строежът на нова. Само след две години, за учебната 1965/1966, с голямо тържество, на което присъстват много политически лица, представители на различни предприятия и организации, бивши възпитаници и родители, е открита новата училищна сграда.
Тенденцията за увеличаване на учениците продължава. В началото на 1977 г. учениците са 444, а към 1980 г. са вече 651. Паралелките от по две на клас се удвояват. Това налага да се води обучение на две смени. Започва изграждането на пристройка, равна по мащаби на съществуващото вече училище. Тя е открита през 1985 г., училището вече разполага с 55 стаи и кабинети, модерна актова зала и физкултурен салон, с просторен училищен двор. През 1994 г. в училището се обучават 660 ученици, подготвяни от 64 учители и възпитатели, и 18 души помощен персонал.
В училището преподават известни педагози, които допринасят за развитието и имиджа му. Дори в последните трудни преходни години, родителите традиционно предпочитат да запишат децата си в основното училище в Горно Райково. Съвсем умишлено, не споменаваме никой от учителското съсловие, тъй като всеки е вложил сили, усърдие и знания в работата си. Важното е, че мнозина от тях са останали в сърцата на техните възпитаници.
В съвременния свят има традиция, с термина „Алма-матер“, хората завършили висши учебни заведения да наричат така университета си. Според мен, много по-важно е първото училище на човек, там където е научил азбуката, където е започнал да оформя своя мироглед и да попие от традицията, създадена от поколения педагози и възпитаници. Като човек, завършил ОУ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Смолян, с гордост мога да кажа, че това е моята Алма-матер. От мое име и името на колектива на Държавен архив – Смолян, поздравяваме директора, педагогическия и непедагогическия персонал, и всички ученици за 100-годишния юбилей. Поднасяме най-искрени си пожелания към учителите за здраве и неугасващ ентусиазъм, да изпълняват една от най-трудните професии. Скъпи ученици, Вие бъдете здрави, развивайте разум и воля, вървете по пътя на знанието. Мечтайте смело и свободно!
гл. експерт Елена Стоянова-Тодорова
при Държавен архив – Смолян