Три от наградите на националния конкурс „Глобални библиотеки-място за е-включване” бяха завоювани от библиотеките в Смолянска област. Читалището в Златоград печели първа награда в категория “е-достъп”. Призьори в конкурса са и НЧ с. Гълъбово в категория „Достойно остаряване с новите технологии” и НЧ с. Лясково в категория „е-заетост”. Наградите бяха получени от Зорка Хаджиева, Диляна Караасенова и регионалния координатор Йорданка Вълчева. Освен почетни грамоти и овации на публиката, наградените получиха и лаптоп, цифров фотоапарати или електронен четец.
Отличията бяха обявени по време на национален форум „Глобални библиотеки-място за е-включване”, проведен в хотел „Шератон”, в навечерието на Деня на народните будители, организиран по „Програма Глобални библиотеки”. Участниците във форума, който се излъчваше и директно по интернет, бяха приветствани от зам. Министъра на културата Георги Стоев и президентския секретар Анна-Мари Виламовска. Много емоции имаше в обръщението на Председателя на ББИА Снежана Янева, която насочи фокуса към ролята на библиотеките и мястото на човешкия фактор. Ретроспекция на Програма „Глобални библиотеки” направи ръководителят й Трендафил Меретев. Основните акценти в цифри са 960 обновени библиотеки в 260 общини, 5000 публични точки за свободен интернет. Библиотекари и граждани са преминали ключови обучения. Създадена е платформа за електронен достъп. След навлизане на Програмата, „работа в интернет и ползване на електронно съдържание” става третата по популярност услуга в библиотеките, като значително нараства броя на потребителите в по-млада възраст. “Глобални библиотеки – промяната е възможна”- обобщи програмния ръководител като допълни, че добавената стойност, която Програмата внася в местната общност, е обща грижа.
По-време на форума бяха дискутирани възможностите на обществените библиотеки и партньорствата. Сред електронните услуги, които те могат да предоставят бяха посочени информация за свободни работни места, програми и кандидатстване за тях, информационно посредничество за европейските фондове и дистанционно консултиране с Областните информационни центрове, мерки за активизиране на възрастните хора и солидарност между поколенията, услуги за образование и здравеопазване. Конкретна ангажираност заявиха и участниците от Агенция по заетостта, МТСП, Министерство на здравеопазването, Министерството на Транспорта, информационните технологии и съобщения и Централен информационен координационен офис.
В заключение Мария Златарева – ръководител на ПРООН за България заяви, че основното предизвикателство е „да направим библиотечната мрежа „видима” и да покажем нейния голям потенциал за държавни институции, общини, граждански организации и бизнес”. Тя благодари на библиотекарите, които направиха Програма „Глобални библиотеки” възможна и показаха как библиотеката може да променя живота на отделния човек.